کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگریهنر و آثار هنرىساعت و جواهرات مزایده ها و حراجى هااقتصادالکتریکی حساب کاربری تک دیلحساب کاربری
۱۳۹۷,۰۶,۲۶
37444

اى بى یا ئى بى (eBay) یک شرکت تجارت الکترونیک چند ملیتى آمریکایی مى باشد،  که اولین  سایت مزایده آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین شرکت در جهان در زمینه مزایده های آنلاین مى باشد.
در ٣ سپتامبر سال ١٩٩٥ میلادى ، اى بى  توسط پیر امیدیار در شهر سن خوزه (San Jose)، ایلات کالیفرنیا (ایلات متحده امریکا) تاسیس شد و همچنین دفتر اصلى این شرکت در این شهر واقع مى باشد. اى بى یکی از بزرگترین بازارهای آنلاین  (Marketplace) در جهان است که طبق آمار در آغاز سال ٢٠١٨ میلادى بیش از ١٧١ میلیون کاربر فعال داشت و همچنین در سال ٢٠١٧ میلادى درآمد سالیانه ٩.٧ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده بود.
اى بى اولین بازار آنلاین به صورت مزایده آنلاین در جهان مى باشد و در اصل یک خانه حراج (Auction House) به صورت آنلاین است. بازار آنلاین مانند اى بى خود معمولاً اجناسى یا محصولى را ارائه نمى دهد، بلکه مکانى را جهت خرید و فروش بدون واسطه فراهم مى کنند که البته هر بازار آنلاین مى توانند روش خرید و فروش خاص خود و همچنین قانون مختص خود را داشته باشد، در بازار آنلاین اى بى این روش به صورت برگزارى مزایده (حراجى) که محبوب ترین روش فروش از دیرباز در تاریخ بشریت مى باشد صورت مى گیرد. 
اى بى امروزه در سراسر جهان فرآیند خرید و فروش از طریق خرید مستقیم (بدون واسط) را تسهیل و سرعت بخشید.

 

پیر امیدیار کیست 

پیر امیدیار

او بنیانگذار حراجى آنلاین (online auction) اى بى است، که همچنین از سال ١٩٩٨ میلادى تا ٢٠١٥ میلادى به عنوان رئیس این شرکت فعالیت داشت. او در سن ٣١ سالگى با عرضه سهام شرکت اى بى به یکى از میلیاردهاى جهان تبدیل شد.
در سال ٢٠٠٤میلادى، امیدیار و همسرش پامِلا (Pamela) شرکت امیدیار نتِت ورک (Omidyar Network) را تاسیس کردند، که یک موسسه خیریه بشر دوستانه مى باشد تا تلاش خود را برای جلوگیری از سود غیرقانونی گسترش دهند که شامل شفافت براى درآمد و سیاست عمومی مى شود.

 

زندگى پیر امیدیار قبل از راه اندازى

 اى بى :

پیر امیدیار در ای بی

پیر امیدیار (Pierre Omidyar-پرویز) فرانسوى -امریکاى و ایرانى تبار (پدر ایرانى) است، که در سال ٢١ جون ١٩٦٧میلادى در شهر پاریس (فرانسه ) متولد شد. او در سنین کودکى (٦سالگى) همراه خانواده به مریلند- امریکا مهاجرت کرد.
در سال ١٩٨٨میلادى، امیدیار از  دانشگاه تافتس (Tufts University) که واقع در ایلات ماساچوست امریکا است، در رشته علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد.
سپس او در  کلریس Claris، یک شرکت تابعه شرکت اپل (.Apple Inc) مشغول به کار گش

 

راه اندازى شرکت اِى شاپ :

درسال ١٩٩١ میلادى، پیر امیدیار استارت آپ  Ink Development Corporation ، یک شرکت نرم افزار آمریکایى بود را تاسیس کرد. این شرکت در سال ١٩٩٣ میلادى، به اى شاپ (eShop) تعییر نام داد و در زمینه تجارت فروش آنلاین  به صورت مسقیم و بدون واسطه (از تولید کننده به مصرف کننده) به کار پرداخت و همچنین این شرکت زیر مجموعه اى را  در نوامبر سال ١٩٩٥میلادى به نام شرکت اى شاپ پلاز تاسیس کرد، که شامل  فروشگاه های از بازرگانان آنلاین بود.
در سال ژوئن ١٩٩٦ میلادى، مایکروسافت به مبلغ حدود ٥٠ میلیون دلار این شرکت را خریدارى نمود، که با سرویس فناوری های فروشگاه الکترونیکی مایکروسافت ادغام شد. پیر امیدیار  بیش از یک میلیون دلار از این قرارداد کسب کرده است.

 

چگونه اى بى تاسیس شد 

ای بی

در سال ١٩٩٥ میلادى، پیر امیدیار در سن ٢٨ سالگی شروع به نوشتن برنامه ى کامپیوتى کرد، که ایجاد یک فضائى (سایت) آنلاین به صورت بازار آنلاین براى مزایده اجناس کلیسونى بى واسطه باشد.
او یک نمونه اولیه ساده در وب سایت شخصی خود ایجاد کرد و در تاریخ دوشنبه ٣ سپتامبر ١٩٩٥ میلادى، یک سرویس آنلاین به نام آکشن وب (Auction Web) را راه اندازی نمود، که در نهایت تبدیل به سایت مزاید اى بى شد.
در حقیقت پیر امیدیار استارت آپ اى بى را از  اتاق نشیمن خود در سن خوزه، کالیفرنیا (ایلات متحده امریکا) راه اندازی نمود.
این سرویس در ابتدا یکی از چندین موضوعى بود که در وب سایت پیر امیدیار به نام اى بى (eBay) وجود داشت و همچنین بخش دیگری به ویروس ابولا اختصاص داده شده بود که در این صفحه اطلاعاتى از این ویرویس کشنده را شامل مى شود و این روشى براى بازایابى و جذب مشترى براى ورود به وبسایت و ایجاد ترافیک بیشتر وبسایت بود.
در آن دوران پیر امیدیار در General Magic که یک شرکت نرم افزاری و الکترونیک آمریکایی بود مشغول به کار بود و این وب سایت مزایده تنها جنبه سرگرمى براى او داشت. 
پس از گذشت ٩ ماه از شروع به فعالیت وب سایت اى بى، شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانى وب به پیر امیدیار از افزایش قیمت خود جهت سرویس دهى به سایت اى بى را اطلاع داد، که  قیمت ٣٠دلار به ٢٥٠ دلار به دلیل حجم زیاد ترافیک وب سایت  افزایش یافته بود. سپس او مجبور شد براى ادامه کار وبسایت خود از کاربران سایت مبلغى براى خدمات سایتش در خواست نماید، که البته در این زمینه با اعتراضى از جانب کاربران مواجه نشد. سپس فعالیت کارى خود را گسترش داد و در ضمن متوجه موفقیت چشمگیر سایت مزایده خود شده، به صورتى که میزان درآمدى که از سایت اى بى کسب مى کرد از حقوق خود او بیشتر شده بود و این امر موجب گشت که او تصمیم بزرگى بگیرد و از کار خود استعفاء دهد تا تمامى توجه خود را مختص شرکت جدیدش نماید.
در سال ١٩٩٦میلادى، زمانی که امیدیار یک قرارداد صدور مجوز برای ارائه بلیط خطوط هوایی به صورت آنلاین امضا کرد، در این زمان سایت اى بى میزبان برگزار کننده ٢٥٠ هزار مزایده آنلاین بود. 
در ابتداى (اولین ماه) سال ١٩٩٧میلادى، اى بى دو میلیون نفر برگزار کننده گان مزایده داشت. تا اواسط همان سال،  این آمار به صورت صعودى افزایش یافت تا جایى که تقریباً به ٨٠٠ هزار مزایده (برگزار کننده گان) به صورت آنلاین در هر روز افزایش یافت.

 

اولین فروش سایت اى بى :

در سال ١٩٩٥میلادى، پیر امیدیار براى آزمایش ایده خود (حراجى آنلاین اى بى) یک اشاره گیر لیزرى (Laser pointer) شکسته، که قصد دور انداختن آن را داشت، براى فروش به صورت مزایده در سایت خود گذاشت و سپس شخصى براى خرید این کالا متقاضى شد. پیر امیدیار از اینکه چه کسى حاضر مى باشد تا برای خرید یک دستگاه شکسته پول بپردازد بسیار متعجب شده بود. او بوسیله ایمیل با این خریدار ارتباط بر قرار نمود تا اطمینان نماید که خریدار متوجه شکسته بودن کالا مى باشد! ولى خریدار جواب داد، که او یک کلکسیونر اشاره‌گر لیزری شکسته  است. در نهایت این کالا به قیمت ١٤.٨٣دلار فروخته شد، که به عنوان اولین فروش سایت اى بى در جهان مشهور است.

 

انتخاب نام اى بى چگونه بود :

در اوایل کار نام این سایت آکشن وب (Auction Web) بود، که در سال ١٩٩٧ میلادى به اى بى تغییر یافت. 
اما جالب است بدانید آکشن سایت تنها یکی از چهار سایت تحت نام شرکت اینترنتى اى بى بود. 
سه سایت دیگر شامل :
یک سایت مسافرتى با همکارى آژانس هاى مسافرتی محلی سن خوزه،  سایت دیگرى در زمینه خریدار شخصی و همچتین سایتى در مورد ویروس ابولا بودند.
تصمیم  تغییر نام از آکشن وب به اى بى توسط پیر امیدیار و جفرى اسکول (Jeffrey Skoll) که اولین کارمند تمام وقت شرکت اى بى بود انجام گرفت.
  در تاریخ سپتامبر سال ١٩٩٧ میلادى، این تغییر نام به این صورت رخ داد، در یک روز تمامى کاربران این سایت به یک پلت فرم کاملاً جدید انتقال داده شدند، که یک وب سایت گرافیکی و صفحه اصلی را شامل می شد و همچنین لگو  رنگارنگ اى بى را که ما امروزه می شناسیم به جهان معرفی شد.
بنابراین  اى بى از کجا آمد؟ پیش از آنکه سایت مزایده آکشن وب وجود داشته باشد، پیر امیدیار به شهر ساکرامنتو- امریکا رفت تا دامنه echobay.com را براى شرکت خود ثبت کند. ولى این  نام قبلاً توسط شرکت معدن کانادایى  Echo Bay Mines ثبت شده بود. در همان زمان امیدیار تصمیم گرفت cho را از این نام فاکتور بگیرد، که در نهایت تبدیل به اى بى (eBay) شد و این نام را براى شرکت خود انتخاب و به ثبت رساند.

سه سایت دیگر شامل :

یک سایت مسافرتى با همکارى آژانسهاى مسافرتی محلی سن خوزه،  سایت دیگرى در زمینه خریدار شخصی و همچتین سایتى در مورد ویروس ابولا بودند.

تصمیم  تغییر نام از "آکشن وب" به "اى بى" ، توسط امیدیار و جفرى اسکول (Jeffrey Skoll)، اولین کارمند تمام وقت شرکت "اى بى" انجام گرفت.

 این تغییر نام  در سپتامبر سال ١٩٩٧ میلادى ، به این صورت رخ داد، در یک روز تمامى کاربران این سایت به یک پلت فرم کاملاً جدید انتقال داده شدند، که یک وب سایت گرافیکی و صفحه اصلی را شامل می شد. همچنین لگو   رنگارنگ "اى بى" را که ما امروزه می شناسیم به جهان معرفی شد.

بنابراین  "اى بى" از کجا آمد؟ پیش از آنکه سایت مزایده "أکشن وب" وجود داشته باشد، امیدیار به شهر ساکرامنتو ، امریکا رفت تا دامنه "echobay.com" را براى شرکت خود ثبت کند. اما این  نام قبلاً توسط شرکت معدن  کانادایى  "Echo Bay Mines" ثبت شده بود. امیدیار تصمیم گرفت "cho" را فاکتور بگیرد ، که در نهایت تبدیل به "eBay" شد و این نام را براى شرکت خود انتخاب و به ثبت رساند.

 

طراحى لگو اى بى :

اولین لوگوی ای بی

اولین لوگوی آکشن وب به صورت یک جعبه سیاه و سفید بود که کارمندان  آن را نوار مرگ (death bar) مى نامیدند. 
سپس در سال ١٩٩٧ میلادى، برای  مدت کوتاهى لگوى اى بى به رنگ آبی تغییر یافت.
در سال ١٩٩٧میلادى، اى بى براى بهبود در زمینه تصاویر بصری، گرافیکى  و همچنین تبلغات وب سایت خود  شرکت CKS Group را استخدام کرد. این شرکت یک آژانس تبلیغاتی متعلق به بیل کلرى(Bill Cleary)، مارک کوَم (Mark Kvamme) و تام سویتر(Tom Suiter) بود، که هر سه آنها پیش این در شرکت آپل مشغول به کار بودند. 
این تیم شروع به طراحى لوگو جدیدى کردند، که از میان پنج یا شش طرح اولیه دیگر که طراحى کرده بودند، در نهایت لگویى رنگارنگ e-b-a-Y  را انتخاب کردند، که این لوگو که به عنوان یکى از شاخص ترین نماده هاى اى بى در سراسر جهان شناخته شد.

 

اسامى ساختمان هاى  دفتر اى بى :

دفتر اصلى اى بى در سن خوزه از هفت ساختمان تشکیل شده است و براى نام گذارى آنها از دسته بندى سایت الهام گرفته شده است، که نام آن ها شامل : کلکسیون، جواهرات، موتور، موسیقی، ورزش، تکنولوژی و اسباب بازی ها مى شوند.

 

گران ترین اجناس که تاکنون در "اى بى" فروخته شده است 

گرانترین مزایده های جهان

در اینجا به معرفى لیستى از گرانترین اجناسى که تا سال ٢٠١٨ میلادى در اى بى فروخته شده مى پردازیم.

_ یک قایق که توسط  میلیارد روسى رومن آبراموویچ به مبلغ  ١٦٨ میلیون دلار خریدارى شد.
_ هواپیماى جت Gulfstream II به مبلغ ٤.٩ میلیون دلار در سال ٢٠٠١ میلادى در اى بى به فروش رسید.
_ ناهار با وارن بافِت (Warren Buffett) به قیمت ٢.٦ میلیون دلار در مزایده اى بى به فروش رسید. بافِت یک بازرگان، کار آفرین و سرمایه گذار امریکایى است، که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود و زمان براى او بسیار ب ارزش مى باشد. بنابراین هر شخصى علاقه مند مى باشد، که با او زمانى را صرف کند تا از نظرات و تجربیات او در زمینه سرمایه گذارى بهرمند شود.  بافِت یک بار در سال،  خدمات خود را در طول زمان ناهار در اى بى به مزایده مى گذارد. در سال ٢٠١٠میلادى، شخصى ناشناس براى ناهار با بافت مبلغ ٢.٦ دلار پرداخت کرد. در آمد از این مزایده  براى کارهاى خیریه صرف مى شود.
_ در سال ٢٠٠٣ میلادى، شهرک کوچکى در آلبرت تگزاس امریکا به مبلغ ٢.٥ دلار در مزایده اى بى فروخته شد.
_ خانه مجلل با یک پناهگاه هسته اى  به مبلغ ٢.١  میلیون  دلار در مزایده اى بى فروخته شد.
_ شهرک خصوصى Bridgeville در کالیفرنیاى امریکا به مبلغ ١.٧ میلیون در مزایده اى بى معامعله شد.
_ کارت بیس بال Honus Wagner به مبلغ ١.١ میلیون  دلار در مزایده اى بى فروخته شد.
_ فراری انزو به قیمت ١ میلیون دلار در مزایده اى بى فروخته شد. تنها ٣٩٩  فراری انزو ساخته شده است، که باعث می شود آنها یک مجموعه نادر باشند.
_ چوب بیس بال یکى از بازیکن هاى معروف بیس بال به نام جو جکسون (Shoeless Joe Jackson) به مبلغ ٥٧٧.٦١٠ هزار دلار توسط خواهرزاده اش در سال ٢٠٠١ میلادى در مزایدهاى بى به فروش رسید.
_ آیا برگزارى مزایده براى فروش زندگى خود در اى بى امکان پذیر مى باشد؟! شخصى به نام یان یاشر (Ian Usher) که تنها به نویسندگى و سفر علاقه داشت. ناگهان او که دوچار بحرانى در  زندگى خود شده بود، تصمیم جالب و شوکه کننده اى گرفت. او زندگى خود را  که شامل دوستان، شغل و ماشینش مى شد را در اى بى استرلیا به مزایده گذاشت، که در نهایت از این مزایده مبلغ ٣٠٩ هزار دلار کسب کرد . او توانست به مکانهاى مختلفى سفر کند و همچنین دو کتاب از تجربه هاى جالب خود نوشت.

 

راه اندازى اسکایپ توسط اى بى 

لوگوی اسکایپ

در تاریخ اکتبر سال ٢٠٠٥ میلادى، شرکت فاورى اسکایپ (Skype Technologies) توسط شرکت اى بى در زمینه توسعه صدا روی پروتکل اینترنت (Skype VoIP) و سرویس پیام رسانی فوری را راه اندازى نمود، که به طور قابل ملاحظه ای مشتریان اسکایپ را به بیش از ٤٨٠ میلیون کاربر ثبت شده در سراسر جهان گسترش داد.

در ماه نوامبر ٢٠٠٩ میلادى، اى بى اکثر سهام شرکت اسکایپ را به فروش رساند، در حالی که سرمایه گذاری اقلیت در شرکت را حفظ کرد و در نهایت در ماه مه ٢٠١١ میلادى منجر به فروش کل شرکت اسکایپ به شرکت مایکروسافت (Microsoft) به مبلغ ٨.٥ میلیارد دلار شد.

 

امروزه  اى بى  چگونه مى باشد 

ای بی امروز

 

در ماه فوریه سال ٢٠٠٢میلادى، اى بى شرکت iBazar که یک وب سایت مزایده اروپایی که در سال ١٩٩٨ تاسیس شد بود را خریداری کرد و پس از آن  پی‌پل (PayPal) را در ٣ اکتبر ٢٠٠١میلادى خریداری کرد. پی‌پل یک شرکت امریکایى است که در زمینه تجارت الکتریکى و سامانه انتقال وجه الکترونیکی فعالیت دارد  
تا اوایل سال ٢٠٠٨ میلادى، این شرکت در سراسر جهان گسترش یافت با شمارى از صدها میلیون کاربر ثبت شده و همچنین ١٥هزار کارمند و با میزان درآمد تقریباً ٧.٧ میلیارد دلار داشت.
این شرکت در سال ٢٠١٦ میلادى ٨.٩٧٩ میلیارد دلار در آمد سالیانه داشت، که این در آمد به ٩.٥٦٧ میلیارد دلار در سال ٢٠١٧ میلادى افزایش یافت.

 

روند خرید و فروش در اى بى چگونه مى باشد

خرید و فروش در ای بی

اى بى یک بازار آنلاین به صورت حراجى آنلاین (مزایده) براى خرید و فروش اجناس نو و کارکرده مى باشد. در اصل اى بى مکانى برای خریداران و فروشندگان جهت خرید و فروش مستقیم و بدون واسطه تقریباً تمامى کالاها فراهم کرده است. امروزه افرادى زیادى در سراسر جهان با خرید و فروش در اى بى به  تجارت مشعول مى باشند و همچنین از راه کسب در آمد مى نمایند.
فروشندگان مى توانند اجناس و محصولات خود با برگزارى مزایده در اى بى به فروش رسانند که مدت زمان مزایده ها در اى بى به صورت ٣ ، ٥ ، ٧ و ١٠ روزه مى باشد، که در طول این مدت افراد براى خرید این کالا مى توانند در مزایده هاى اى بى شرکت نمایند و شرکت کنندگان (خریدارن) براى خرید پیشنهاد هاى خود ارائه مى دهند و خریداران تا پایان زمان مزایده جهت خرید کالا با هم به رقابت مى پردازند. در اتمام زمان مزایده خریدارى که بالاترین (بیشترین) قیمت را براى خرید ارائه داده، برنده مزایده خواهد شد و کالا مد نظر به او فروخته مى شود. ثبت نام در اى بى و همچنین شرکت در مزایده هاى اى بى براى عموم رایگان است و تنها جهت خرید باید مبلغ خرید کالا را خریدار (شخصى که در مزایده برنده شده) پرداخت نماید.
در صد کمسیونى که اى بى به عنوان حق الزحمه از فروشندگان دریافت مى کند بستگی به چند عامل دارد که این عوامل باعث تفاوت درصد کمسیون فروش مى شود، از قبیل اینکه آیا شما یک فروشنده خصوصی یا تجاری هستید، چه تعداد اجناس یا محصولاتى در هر ماه براى فروش در اى بى ارائه مى دهید و همچنین تعداد اجناسى و میزان فروش که در هر ماه دارد از فاکتورهایى هستند که در درصد کمیسیون اى بى تاثیر گذار مى باشد .
دو نوع فروش (لیست) در اى بى وجود دارد.
شامل اجناسى مى شود که براى خرید قیمت ثابت دارند و با انتخاب این گزینه (Buy It Now) بلافاصله خرید انجام مى شود، که جهت خرید باید مبلغ  اعلان شده را بپردازید و مى توانید بلافاصله کالاى مورد نظر خود را خریدارى نمایید، در حالی که براى خرید اجناس که تنها به صورت مزایده براى فروش ارائه شده اند، باید براى خرید مبلغ خود را پیشنهاد دهید و جهت خرید با دیگر شرکت کنندگان در مزایده به رقابت بپردازید. همانطور که می بینید  اى بى بازار است که دارای الگوهای خاص خود مى باشد، بنابراین خرید و بخصوص فروش در بازار آنلاین اى بى یک علم است، که نیاز به مهارت و شناخت دارد. ولى سرویس اى بى در ایران فعال نمى باشد.
تک دیل (Takdeal) یک بازار آنلاین بومى شده ایرانى است، که شما مى توانید در آن همچون اى بى در سراسر ایران به خرید و فروش محصولات، اجناس نو یا کارکرده (دست دوم) و املاک خود بپردازید و براى افرادى در داخل ایران قصد کسب و کار آنلاین به صورت خرده یا عمده فروشى دارند جایگزین بسیار خوبى مى باشد. یکى از ویژگى هاى تک دیل سادگى کار با آن مى باشد، که باعث مى شود کار با تک دیل چه براى افرادى که از قبل با اى بى و سایت هاى مشابه آشنایى دارند و حتى افرادى که کم تجربه یا آماتور در این زمینه بسیار ساده و لذت بخش مى باشد.

 

فروش اجناس غیرقانونی در اى بى :

براى خرید و فروش در اى بى قوانین خاصى وجود دارد که طبق این قوانین فروش برخى از اجناس و محصولات و همچنین ارائه برخى خدمات ممنوع  مى باشد. قبل از فروش در اى بى حتماً لیست اجناس ممنوع شده ای بی را بررسی کنید.
از جمله تعدادی از اجناسى که شما نمی توانید در اى بى بفروشید به شرح زیر مى باشند:
_فروش لیست های احتمالی همچون قرعه کشی 
_فروش سلاح گرم و سلاح های دیگر
_مواد توهین آمیز (مواد منفجره و نقض نژادی / نژادی)
اگر قصد دارید چیزی را در اى بى بخرید یا به فروش رسانید، به یک حساب کاربری نیاز دارید. خوشبختانه این کار نسبتا آسان است. فقط باید فرم ثبت نام را پر نمایید.

 

ثبت نام در اى بى :

براى ثبت نام به صفحه ورود ( Sign in/ Register ) در اى بى مراجعه کنید و روی گزینه ى ثبت نام کلیک کنید و مراحل زیر را تکمیل نمایید.
_اطلاعات درخواستی براى ثبت نام در اى بى که باید در فرم پر نمایید شامل آدرس ایمیل، رمز عبور، نام شما و شماره تلفن شما مى باشد. 
_یک گزینه از نحوه پرداخت را جهت هزینه هاى خرید خود را انتخاب کنید.
_روش های پرداختی را که از خریداران دریافت می کنید را انتخاب کنید.
هنگامی که تمامى مراحله فرم پرکرده و ثبت نام به اتمام رسید، شما مى توانید براى خرید و فروش در اى بى اقدام نمایید.

 

تفاوت اى بى و تک دیل با آمازون و ات سى چیست :

لوگوهای
اساساً  بازار هاى آنلاین همچون اى بى، تک دیل، آمازون و ات سى یک جایگزین مقرون به صرفه براى فروشندگان و تولیدکنندگان در مقایسه با هزینه راه اندازی یک وب سایت مى باشند.
اى بى تجارت الکتریکى کاملاً متفاوت است. اى بى یک سایت حراج آنلاین برای خرید و فروش اجناس نو یا دست دوم (کارکرده) مى باشد. در اصل اى بى بازار آنلاین است، جایی برای خریداران و فروشندگان جهت خرید و فروش  تقریباً همه چیزی مى باشد.

تک دیل بازار آنلاین ایرانى به صورت حراجى آنلاین (مزایده) مى باشد و از این نظر شباهت زیادى با اى بى دارد ولى با فضاى گرافیکى کاملاً متفاوت مى باشد. تک دیل خود کالایى را براى فروش عرضه نمى نماید، بلکه مکانى را جهت خرید و فروش اجناس (نو یا کار کرده- دست دوم) ، محصولات و املاک براى خریداران و فروشندگان فراهم نموده. ثبت نام و شرکت در مزایده هاى تک دیل رایگان مى باشد. در تک دو نوع روش براى فروش وجود دارد، که شامل مزایده یا مزایده پلاس (مزایده به همراه فروش فورى) مى شود. در مزایده پلاس فروشندگان به علاوه گزینه مزایده که رونده فروش در تک دیل است، گزینه فروش فورى را نیز فعال مى نمایند که قیمت خود را براى فروش نهایى اعلان مى نمایند و خریداران با انتخاب این گزینه قبل از اتمام زمان مزایده و بلافاصله مى توانند کالاى مورد نظر خود را خریدارى نمایند.

آمازون (Amazon) یک تجارت الکترونیک (e-commerce) و بزرگترین خرده فروش آنلاین در جهان مى باشد. برعکس آمازون تمامى اجناس و محصولات خود را براى خرید مشتریان با قیمت های ثابت عرضه می کند. همچنین حدود ٥٠ درصد از کالاها فروخته شده در آمازون توسط خود شرکت آمازون به صورت مستقیم ارائه داده مى شود.  درضمن آمازون نیز به عنوان یک فروشگاه اینترنتى عمل می کند. البته فروشندگان مستقل می توانند محصولات خود را در آمازون ارائه دهند، اما لیست محصولات و دسته بندی های آن در مقایس با اى بى بسیار محدود مى باشد و محدودیت های بسیار زیاد نسبت با اى بى براى فروش مستقیم دارد.

ات سى (Etsy) یک بازار آنلاین شناخته شده در جهان جهت کالاهای دست ساز مى باشد، که براى خرید و فروش اجناس خاص، محصولات یا اجناس دست ساز و همچنین منحصر به فرد محبوبت دارد و از این لحاض بسیار مشهور مى باشد. از جمله اجناس دست ساز (صنایع دستى) ، آثار هنىر، عکاسی، لباس، طلا و جواهر، غذا، محصولات و لوازم زیبایی و آرایشى، لباس، لوازم خانگى و اسباب بازی را شامل مى شود، که اجناس قدیمى باید براى فروش  در ات سى حداقل ٢٠ ساله باشد. بنابراین بر خلاف اى بى این بازار آنلاین تنها جهت فروش  یک بخش اجناس و محصولات خاص مى باشد و مناسب قشر به خصوص از فروشندگان از جمله صنعتگران، هنرمندان و سازندگان مى باشد. در بازار آنلاین ات سى قیمت براى فروش به صورت ثابت و بدون مزایده مى باشد و همچنین قوانین خاص خود را دارد. حتماً باید کالاهاى که براى فروش ات سى ارائه مى شود دست ساز و کم یاب باشند و قوانین خاصى از این لحاض دارد.

نوشتن مطلب