× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۶,۲۶

 اى بى یا ئى بى (eBay) یک شرکت تجارت الکترونیک چند ملیتى آمریکایی مى باشد،  که اولین  سایت مزایده آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین شرکت در جهان در زمینه مزایده های آنلاین مى باشد. 

در ٣ سپتامبر سال ١٩٩٥ میلادى ، اى بى توسط پیر امیدیار در شهر سن خوزه (San Jose) ، ایلات کالیفرنیا (ایلات متحده امریکا) تاسیس شد و همچنین دفتر این شرکت در این شهر واقع مى باشد.

این سایت مزایده فرآیند خرید و فروش را از طریق خرید مستقیم (بدون واسط) تسهیل و سرعت بخشید.

 

پیر امیدیار کیست :

او بنیانگذار سایت حراج "اى بى" است و همچنین از سال ١٩٩٨ میلادى تا ٢٠١٥ میلادى به عنوان رئیس این شرکت فعالیت داشت. او در سن ٣١ سالگى با عرضه سهام شرکت اى بى به یکى از میلیاردهاى جهان تبدیل شد.

در سال ٢٠٠٤میلادى، امیدیار و همسرش پامِلا (Pamela) شرکت امیدیار نتِت ورک "Omidyar Network" تاسیس کردند، که یک موسسه خیریه بشر دوستانه مى باشد. 

 

زندگى پیر امیدیار قبل از راه اندازى

 

 اى بى :

پیر امیدیار (Pierre Omidyar-پرویز) فرانسوى -امریکاى ، ایرانى تبار(پدر ایرانى) است، که در سال ٢١ جون ١٩٦٧میلادى در شهر پاریس (فرانسه ) متولد شد. او در سنین کودکى (٦سالگى) همراه خانواده به مریلند ، امریکا مهاجرت کرد.

در سال ١٩٨٨میلادى، امیدیار از  دانشگاه تافتس (Tufts University)  که واقع در ایلات ماساچوست امریکا است ، در رشته علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد.

سپس او در  کلریس Claris، یک شرکت تابعه شرکت اپل (.Apple Inc) مشغول به کار گشت.

 

راه اندازى شرکت اِى شاپ :

درسال ١٩٩١ میلادى ، امیدیار استارت آپ  Ink Development Corporation ، یک شرکت نرم افزار آمریکایى بود را تاسیس کرد. این شرکت در سال ١٩٩٣ میلادى ، به اى شاپ (eShop) تعییر نام داد و در زمینه تجارت فروش آنلاین   به صورت مسقیم (از تولید کننده به مصرف کننده ) به کار پرداخت و همچنین این شرکت زیر مجموعه اى را  در نوامبر سال ١٩٩٥میلادى ، به نام شرکت اى شاپ پلاز تاسیس کرد، که شامل  فروشگاه های از بازرگانان آنلاین بود.

در سال ژوئن ١٩٩٦ میلادى ، مایکروسافت به مبلغ حدود ٥٠ میلیون دلار این شرکت را خریدارى نمود، که باسرویس فناوری های فروشگاه الکترونیکی مایکروسافت ادغام شد. امیدیر بیش از یک میلیون دلار از این قرارداد کسب کرده است.

 

چکونه اى بى تاسیس شد :

در سال ١٩٩٥ میلادى، امیدیار  در سن ٢٨ سالگی شروع به نوشتن برنامه کامپیوتى کرد،  که ایجاد یک فضائى (سایت) آنلاین براى مزایده اجناس کلیسونى بى واسطه باشد.

او یک نمونه اولیه ساده در وب سایت شخصی خود ایجاد کرد، دوشنبه ٣ سپتامبر ١٩٩٥ میلادى ، یک سرویس آنلاین به نام آکشن وب "Auction Web" را راه اندازی کرد، که در نهایت تبدیل به سایت مزایده "اى بى " شد.

امیدیار این استارت آپ را از  اتاق نشیمن خود در سن خوزه، کالیفرنیا راه اندازی نمود.

این سرویس در ابتدا یکی از چندین موضوعى بود که در وب سایت امیدیار eBay.com موجود بود و همچنین بخش دیگری به ویروس ابولا اختصاص داده شده بود و در این صفحه اطلاعاتى از این ویرویس کشنده در برداشت، که این روشى براى بازایابى و جذب مشترى بوده .

در آن زمان او در "General Magic" مشغول به کار بود و وب سایت مزایده فقط جنبه سرگرمى براى او داشت. 

٩ ماه بعد از شروع کار وب سایت ، شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانى وب از افزایش قیمت خود جهت سرویس دهى  او را مطلع کرد.(که  قیمت ٣٠دلار به ٢٥٠ دلار به دلیل حجم زیاد ترافیک وب سایت  افزایش یافته بود. ) امیدیار مجبور شد از کاربران مبلغى براى خدمات سایتش بگیرد، که با اعتراضى از جانب کاربران مواجه نشد و سپس کارش را گسترش دادو همچنین متوجه موفقیت سایت مزایده خود شده، به صورتى که درآمد این سایت از حقوق خود او بیشتر شده بود، او تصمیم گرفت توجه کامل خود را مختص شرکت جدیدش نماید.

در سال ١٩٩٦میلادى، زمانی که امیدیار یک قرارداد صدور مجوز برای ارائه بلیط خطوط هوایی به صورت آنلاین امضا کرد، در این زمان سایت  برگزار کننده٢٥٠ هزار مزایده آنلاین بود. 

در اولین ماه سال ١٩٩٧میلادى، دو میلیون نفر برگزار کننده گان مزایده داشت. تا اواسط همان سال،  برگزار کننده گان تقریباً به ٨٠٠ هزار مزایده به صورت آنلاین در هر روز افزایش یافت.

 

اولین فروش سایت اى بى :

در سال ١٩٩٥میلادى، امیدیار براى  آزمایش ایده خود ،  یک اشاره گیر لیزرى (Laser pointer) شکسته که قصد دور انداختنش را داشت ، براى مزایده در سایت خود گذاشت و  شخصى براى خرید این کالا متقاضى شد. امیدیار متعجت شد که چه کس حاضر مى باشد، برای خرید یک دستگاه شکسته پول بپردازد و بوسیله ایمیل با این خریدار ارتباط  بر قرار نمود تا اطمینان نماید که خریدار متوجه شکسته بودن کالا مى باشد! اما خریدار جواب داد،  که او  کلکسیونر اشاره‌گر لیزری شکسته  است. این کالا به قیمت ١٤.٨٣دلار فروخته شد.

 

انتخاب نام اى بى چگونه بود :

در اوایل کار نام این سایت آکشن وب "Auction Web" بود و در سال ١٩٩٧ میلادى به "اى بى" تغییر یافت. 

اما جالب است بدانید آکشن سایت تنها یکی از چهار سایت تحت نام شرکت اینترنتى" اى بى" بود. 

 

سه سایت دیگر شامل :

یک سایت مسافرتى با همکارى آژانسهاى مسافرتی محلی سن خوزه،  سایت دیگرى در زمینه خریدار شخصی و همچتین سایتى در مورد ویروس ابولا بودند.

تصمیم  تغییر نام از "آکشن وب" به "اى بى" ، توسط امیدیار و جفرى اسکول (Jeffrey Skoll)، اولین کارمند تمام وقت شرکت "اى بى" انجام گرفت.

 این تغییر نام  در سپتامبر سال ١٩٩٧ میلادى ، به این صورت رخ داد، در یک روز تمامى کاربران این سایت به یک پلت فرم کاملاً جدید انتقال داده شدند، که یک وب سایت گرافیکی و صفحه اصلی را شامل می شد. همچنین لگو   رنگارنگ "اى بى" را که ما امروزه می شناسیم به جهان معرفی شد.

بنابراین  "اى بى" از کجا آمد؟ پیش از آنکه سایت مزایده "أکشن وب" وجود داشته باشد، امیدیار به شهر ساکرامنتو ، امریکا رفت تا دامنه "echobay.com" را براى شرکت خود ثبت کند. اما این  نام قبلاً توسط شرکت معدن  کانادایى  "Echo Bay Mines" ثبت شده بود. امیدیار تصمیم گرفت "cho" را فاکتور بگیرد ، که در نهایت تبدیل به "eBay" شد و این نام را براى شرکت خود انتخاب و به ثبت رساند.

 

طراحى لگو اى بى :

اولین لوگوی آکشن وب به صورت یک جعبه سیاه و سفید بود که کارمندان  آن را "نوار مرگ" (death bar) مى نامیدند. 

در سال ١٩٩٧ میلادى، برای  مدت کوتاه  ، لگوى "اى بى" به رنگ آبی تغییر یافت.

در سال ١٩٩٧میلادى، "اى بى" براى بهبود در زمینه تصاویر بصری ، گرافیکى  و همچنین تبلغات وب سایت خود  شرکت "CKS Group" را استخدام کرد، این شرکت یک آژانس تبلیغاتی متعلق به بیل کلرى(Bill Cleary)، مارک کوَم (Mark Kvamme) و تام سویتر(Tom Suiter) بود ، که هر سه آنها قبلا درشرکت آپل مشغول به کار بودند. 

این تیم شروع به طراح لوگو جدیدى کردند، که از میان پنج یا شش طرح دیگر ، لگویى چند رنگی e-b-a-Y  انتخاب شد.

 

اسامى ساختمان هاى  دفتر اى بى :

دفتر "اى بى"   در سن خوزه داراى هفت ساختمان است، که براى نام گذارى آنها از دسته بندى سایت الهام گرفته شده . که شامل : کلکسیون، جواهرات، موتور، موسیقی، ورزش، تکنولوژی و اسباب بازی ها مى شود.

 

گران ترین اجناس که تاکنون در "اى بى" فروخته شده است :

در اینجا به معرفى لیستى از گرانترین اجناسى که تا سال ٢٠١٨ میلادى در "اى بى" فروخته شده مى پردازیم.

- یک قایق که توسط  میلیارد روسى رومن آبراموویچ به مبلغ  ١٦٨ میلیون دلار خریدارى شد.

- هواپیماى جت "Gulfstream II" به مبلغ ٤.٩ میلیون دلار در سال ٢٠٠١ میلادى به فروش رسید.

- ناهار با وارن بافِت (Warren Buffett) به قیمت ٢.٦ میلیون دلار در مزایده به فرش رسید. بافِت یک بازرگان ، کار آفرین و سرمایه گذار امریکایى است، که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود و زمان براى او بسیار ارزشمند مى باشد. بنابراین هر کسى علاقه مند مى باشد ، که با او زمانى را صرف کند و از نظراتش در زمینه سرمایه گذارى بهرمند شود.  بافِت یک بار در سال ،  خدمات خود در زمان ناهار به مزایده مى گذارد. در سال ٢٠١٠میلادى، شخصى ناشناس براى ناهار با بافت مبلغ ٢.٦ دلار پرداخت کرد. در آمد از این مزایده  براى کارهاى خیریه صرف مى شود.

- در سال ٢٠٠٣ میلادى ، شهرک کوچکى در آلبرت تگزاس امریکا به مبلغ ٢.٥ دلار فروخته شد.

- خانه مجلل با یک پناهگاه  هسته اى  به مبلغ ٢.١  میلیون  دلار در مزایده فروخته شد.

- شهرک خصوصى "Bridgeville" در کالیفرنیاى امریکا به مبلغ ١،٧ میلیون معامعله شد.

- کارت بیس بال "Honus Wagner" به مبلغ ١.١ میلیون  دلار در مزایده فروخته شد.

- فراری انزو به قیمت ١ میلیون دلار فروخته شد. تنها ٣٩٩  فراری انزو ساخته شده است ، که باعث می شود آنها یک مجموعه نادر باشند.

- چوب بیس بال بازیکن معروف بیس بال جو جکسون "Shoeless Joe Jackson" به مبلغ ٥٧٧.٦١٠ هزار دلار توسط خواهرزاده اش در سال ٢٠٠١ میلادى در مزایده به فروش رسید.

- فروش زندگى خود در "اى بى" امکان پذیر مى باشد؟ یان یاشر Ian Usher" که فقط به نویسندگى و سفر علاقه داشت . او که دوچار بحرانى در  زندگى خود شده بود . زندگى خود را  که شامل دوستان ، شغل و ماشینش مى شد را در "اى بى " استرلیا به مزایده گذاشت و از این مزایده که مبلغ ٣٠٩ هزار دلار کسب کرد . او توانست به مکانهاى مختلفى سفر کند و همچنین دو کتاب از تجربه هاى جالب خود نوشت.

 

امروزه  اى بى  چگونه مى باشد 

در ماه فوریه سال ٢٠٠٢میلادى، "اى بى" شرکت "iBazar"  (یک وب سایت مزایده اروپایی که در سال ١٩٩٨ تاسیس شد بود) را خریداری کرد و پس از آن  پی‌پل "PayPal" را در ٣ اکتبر ٢٠٠١میلادى خریداری کرد. پی‌پل یک شرکت امریکایى است که زمینه تجارت الکتریکى و سامانه انتقال وجه الکترونیکی  فعالیت می‌کند.  

تا اوایل سال ٢٠٠٨ میلادى، این شرکت در سراسر جهان گسترش یافت، با شمار صدها میلیون کاربر ثبت شده و همچنین ١٥هزار کارمند و درآمد تقریباً ٧.٧ میلیارد دلار داشت.

این شرکت در سال ٢٠١٦ میلادى ٨.٩٧٩ میلیارد دلار در آمد سالیانه داشت و این در آمد به ٩.٥٦٧ میلیارد دلار در سال ٢٠١٧ میلادى افزایش یافت.