× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۶,۲۱

 

 لغت مزایده ( انگلیسى : Auction ) در  فرهنگ معین به این معنى میباشد : در معرض فروش گذاشتن چیزی به نحوی که هر خریداری که قیمت بیشتر پیشنهاد کرد، به وی فروخته شود. (حراج ؛ مقابل مناقصه )

حراج یک نوع فروش کاملا سنتی و ریشه دار در تاریخ تبادلات بشر به شمار می رود. مزایده به روشى از حراجى گفته مى شود ، که قیمت پیشنهادى اولیه کالا توسط فروشنده ابلاغ مى شود و سپس خریداران قیمت پیشنهادى خود را براى خرید ارائه مى دهند.

معمولاً در هر مزایده سه عنصر مزایده ‌گزار،  کالا و پیشنهاد دهندگان وجود دارد. انواع مختلفى از مزایده، وجود دارد ولى در سایت تک دیل takdeal   مزایده به روش مزایده انگلیسى  ( استاندارد ) صورت میگیرد به همین دلیل ما در اینجا به بررسى این روش میپردازیم.

روش مزایده انگلیسى  ( استاندارد ) به چه صورتى مى باشد :

مزایده انگلیسى که در زبان انگیسى English auction  یا An open ascending  price auction نام دارد.

این نوع مزایده ، امروزه  شایع ترین نوع مزایده  در جهان میباشد، که داراى دو روش مى باشد.

مزایده انگلیسی برای فروش کالاها،  عتیقه و آثار هنری و همین طور  املاک و مستغلات نیز استفاده می شود.

روش اول :

در این روش از مزایده ، فرآیند خرید و  فروش به صورت عمومی  که به این معنى میباشد ، که قیمت پایه  و پیشنهادها براى تمام افراد قابل روایت است  و هر فردى میتواند شرکت نماید. اما یکى از  نکات منفى این نوع مزایده این است که هویت (نام) پیشنهاد دهندگان قیمت مشخص میباشد. 

رونده مزایده به این ترتیب است که براى آغاز مزایده ، مزایده گزار (فروشنده) قیمت پایه که حداقل قیمت میباشد،  براى شروع مزایده اعلام   میکند و شرکت کنندگان پیشنهادهاى خود را ارائه میدهند، به این صورت میباشد که هر پیشنهاد بعدی باید بالاتر از پیشنهاد کنونى باشد. 

شرکت کنندگان (خریداران) در این  مزایده با ارائه پیشنهادات برای کالا و اموال ،  با هم جهت  خرید  به رقابت  می پردازند . 

مزایده زمانى به پایان می رسد  که هیچ شرکت کننده مایل به پیشنهاد بیشتر از آخرین  پیشنهاد نباشد یا اینکه پیشنهاد قیمت به مبلغ از پیش تعیین شده‌ای که آنرا(Bye-out) می‌نامند، برسد. 

بعد از  در نظر گرفتن تمامى پیشنهادات در اتمام مزایده ، کالا (کالاها) یا اموال به بالاترین پیشنهاد دهنده فروخته می شود. 

قیمت "رزرو"  به چه معنى مى باشد :

 قیمت "رزرو" به این صورت است ، که فروشنده میتواند  حداقل قیمت فروش ، را پیش از شروع مزایده تعیین  کرده باشد و در این صورت  کالا به قیمتی پائین تراز این مبلغ مشخص شده به فروش نخواهد رسید.    

روش دوم :

   در روش دیگر این مزایده  ، افرادی متقاضی خرید کالا می‌شوند و سپس قیمت  کالا از حداقل شروع میشود و  متناوباً افزایش می‌یابد.  با افزایش قیمت کالا افراد میتواند از مزایده انصراف دهند ، ولى دیگر نمیتوانند به مزایده بازگردنند و مزایده زمانی به اتمام خواهد رسید  که تنها یک نفر باقی بماند.

روش کار مزایده در سایت تک دیل چگونه است :

هر مزایده با قوانینى و برنامه اى که از پیش تعین شده برگزار مى گردد. 

در مزایده سایت تک دیل (Takdeal) ، مزایده در مدت زمان معینى که و بوسیله خریدار مشخص شده است برگزار میشود و فروشنده با قیمت پایین (حداقل مبلغ)  شروع به برگزارى میکند.  خریدارن باید براى شرکت در مزایده مبلغ  بالاترى از مبلغ کنونى  ، پیشنهاد دهند . در پایان مدت زمان ، مزایده کالا یا اموال به بالاترین پیشنهاد فروخته میشود . در صورتى که مزایده گزار به قیمت مورد نظر خود نرسیده باشد مى تواند مزایده را تمدید نمایید . در این صورت مزاییده ادامه پیدا میکند تا  مدت زمان  تمدیده شده به پایان برسد و به بالاترین پیشنهاد کننده فروخته میشود. تا پایان مزایده هویت فروشنده (مزاییده گزار) و شرکت کنندگان محرمانه میباشد و فقط در پایان مزایده اطلاعات به براى خریدار و فروشنده نمایان مى گردد .