× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۹,۲۲

کیف بیرکین (Birkin bag) مدلى از کیف هاى پرطرفدار برند فرانسوى هرمس (به فرانسوى اِرمِس : Hermès) مى باشد، نام این مدل از  هنرپیشه و خواننده انگلیسى جین برکین (Jane Birkin) الهام گرفته شده است. کیف بیرکین هرمس در دنیا مد به دلیل قیمت بالا و محبوبیت در  میان افراد مشهور به عنوان نمادى از ثروتمندى شناخته شده است. بیرکین هرمس محبوب ترین کیف هاى کلکسیونى هستند . کیم کارداشیان (Kim Kardashian)، ویکتوریا بکام (Victoria Beckham) و سلین دیون (Celine Dion) از جمله افرادی هستند که با در دست داشتم کیف هیمالیا بیرکین کمیاب دیده شده اند و کلکسیونى از کیف هاى بیرکین هرمس دارند و ویکتوریا بکام بیش از ١٠٠ عدد از این مدل را دارد. 

 

قیمت مدل کیف بیرکین بین  ١١.٩٠٠ دلار تا ٣٠٠.٠٠٠ دلار متغیر است. قیمت معمولاً با توجه به نوع چرم ، پوست و مواد مورد استفاده تعیین می‌شود. این کیف هاى  توسط بوتیک های هرمس در زمان‌های نامشخص و تعداد محدودى عرضه می‌شود.

کیف هاى جدید بیرکین برای خرید آسان نیستند، باید براى خرید در لیست بلندى  ثبت نام و مدتى طولانى منتظر ماند.

 مدل اصل آن ها گران و کمیاب هستند، به عنوان مثال فقط بیش از ٢٠ عدد از کیف بیرکین در تم رنگ آبی در سراسر جهان وجود دارد، به همین دلایل تقلبى کیف بیرکین در بازار زیاد مى باشد. 

نسخه های کوچک (25 سانتیمتر) مدل بیرکین ممکن است یک کیف دستى یا کیف پول باشند. 

کیف هاى بیرکین دست ساز هستند و  هر کدام توسط یکى از صنعت گران هرمس ساخته شده است و  بیش از ٤٨ ساعت براى ساختن آن کار می کند.

 

دلیل نام کیف بیرکین هرمس :

در سال ١٩٨١ میلادى، طى مسافرت جین برکین در کنار مدیر عامل هرمس ژان لوئیس دوماس (Jean-Louis Dumas) در هواپیما نشسته بود. او مشکل پیدا کردن کیف مناسب جهت مسافرت را مطرح نمود. ژان لوئیس دوماس به او گفت که نیاز به کیفى جیب دار دارد و او پاسخ داد "هر وقتی که هرمس یکی از آن ها را ارائه دهد، آن وقت من هم یکى از آن ها را خواهم داشت." تولید و ساخت کیف برکین از این رویداد الهام گرفته شد.

 

کیف هاى بیرکین هرمس در مزایده :

امسال کیف هرمس مدل هیمالیا بیرکین (Himalaya Niloticus bag) در اروپا رکورد گرانترین کیف فروخته شده در مزایده تاکنون را شکست و رکودار شده.  نام آن به دلیل رنگ کیف که، گفته می شود شبیه کوه هاى  برفی تپه های هیمالیا مى باشد.

کیف هیمالیا بیرکین هرمس ساخت ٢٠٠٨ که شامل یک قفل از طلای سفید ١٨ گرمی با الماس مى باشد، امسال در تاریخ ١٢ ژوئن در مزایده خانه حراجى کریستیز (Christie's) لندن به مبلغ ١٦٢.٥٠٠ پوند (٢١٧.١٤٤ دلار) فروخته شد.

طبق بیانات متخصص کیف کریستیز راشل کوفسکی (Rachel Koffsky) قبل از مزایده " تنها سه نسخه از این مدل کیف هرمس تا کنون در مزایده ارائه شده است و ما فکر نمی کنیم که تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد. من امیدوارم خوش شانس باشیم و رکورد گرانترین کیف فروخته شده در مزایده را با فروش این کیف بشکنیم."

مزایده (حراجى) ماه ژوئن بخشی از  همایش هفته لوکس لندن (London Luxury Week) بود. این مزایده  شامل ٢٢٠ عدد کیف و اکسسورى از مارک های دیگرى همچون  شانل (Chanel) و لویى ویتون (Louis Vuitton) بود. از  قطعات دیگر  نادر و کمیاب این مزایده کیف هرمس مدل کِلى (Micro Mini Hermès Kelly 15s) و کیف سفید قرمز کِلى هرمس با نقاشى NASA و امضاى هنرمند نیویورکى  تام ساکس (Tom Sachs) بود، که به مبلغ  ٤٠.٠٠٠  پوند فروخته شد.

طبق مزایده کریسیز  در هنگ کنگ  گرانترین کیف ها و اکسسورى هاى فروخته در مزایده متعلق به برند هرمس مى باشد. بیش از این رکورد قبلی متعلق به یک کیف پوست تمساح برکین هرمس به رنگ آبی سیر بود، که در سال گذاشته در مزایده کریستیز به مبلغ ١٥٥.٠٠٠ پوند فروخته شده بود. 

در سال ٢٠١٧ میلادى، یک کیف مشابه پوست تمساح هیمالیا برکین هرمس ساخت ٢٠١٤ با فروش مبلغ ٢٥٣.٧٠٠ پوند (٣٨٠.٠٠٠ دلار) در مزایده کریستیز  هنگ کنگ  گرانترین رکورد جهانی براى فروش کیف در مزایده را کسب نمود و خریدارى که این کیف را خریدارى نمود به صورت تلفنى در مزایده کریستیز شرکت کرده بود، که از آسیا نبود.