× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۱۰,۰۳

کیف هاى در دار شَنل (شانل) که به کلاسیک فِلَپ  (The Chanel Classic Flap Bag)  مشهور مى باشند، بدون شک یکی از مهمترین مدل هاى کیف در تاریخ مد هستند. در مورد این مدل کیف ها جزئیات و تفاوت ها آن ها با یک دیگر باورها و اطلاعات غلطی وجود دارد، بنابراین ما قصد داریم تا در اینجا مشخص کنیم که چه چیزی درست مى باشد.

در ابتدا به تفاوت بین مدل شنل ٢.٥٥ (Chanel 2.55) و فلپ کلاسیک و  پدید آمدن مدل ریشو (Reissue) مى پردازیم و همچنین ریشه الهام کوکو شانل در بیشتر طراحی او را بررسى مى نماییم.

 

کیف شنل اصل مدل ٢.٥٥  :

در سال ١٩٢٩ میلادى، اولین کیف هاى دستى شنل توسط (Coco Chanel) طراحی شد و همچون کیف های دیگر آن دوره که مورد استفاده زنان طبقه بالا (اشراف) بود،  به صورت دستى حمل مى شد، که بسیار دست پاگیر بودند. 

کوکو شانل که از نگه داشتن کیف در دست خسته و کلافه شده بود، تصمیم گرفت کیف دستى خود را طراحى کند تا دست ها آزاد باشد. این کیف ها شنل تاریخچه کیف هاى دستى را تعییر داد و براى اولین بار  یک بند به کیف ها جهت حمل بر  روی شانه اضافه شد که بندهاى زنجیرى ظرفى با الهام گرفتن از بند های کیف هاى سربازان بودند و این کیف ها  را  در سال ١٩٢٩ میلادى به بازار معرفی نمود.

برای اولین بار این تغییر توسط زنان طبقه اشراف و بالاى جامعه پذیرفته شد، تا از این مدل کیف‌های با بند زنجیر براى حمل بر  روی شانه خود استفاده کنند.

این کیف هاى شنل بلافاصله موفقیت بسیار چشم گیرى دست یافت، به طرزى که در سال اول کوکو شانل به دلیل تقاضاى بالا مجبور به رد سفارشات شد.

در سال ١٩٥٤ میلادى، شنل بعد از  موفقیت چشم گیر خود در  این صنعت، تصمیم به روزرسانى کیف هاى خود نمود و در فوریه ١٩٥٥ میلادى کوو شنل مدل هاى تازه اى را معرفى کرد و  به دلیل تاریخ ساخت آن نام این مدل  ٢.٥٥ معروف شد.

 

  قفل هاى مشهور CC شنل تا ده هشتاد میلادى وجود نداشتند :

تمامى کیف هاى شنل فلپ داراى نماد مشهور برند شنل که به شکل دو حرف C انگلیسی در هم رفته در قفل آن ها قرار دارند نمى باشد. کیف هاى فلپ کلاسیک شنل در نیمه دهه پنجاه میلادی معرفی شد، اما قفل هاى مشهور مدل CC شنل از دهه هشتاد توسط طراح شنل کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld) به کیف هاى اضافه شد. قفل هاى قبلى بصورت پیچی مى باشد، که به نام قفل مادمازل معروف بودند و نام آن از این که کوو شنل خود مادمازل بود الهام گرفته بود. (ازدواج نکرده بود)

 

تفاوت هاى مدل هاى شنل فلپ کلاسیک ، ٢.٥٥ و Reissue :

کیف هاى در دار شنل یکى از گیج کننده ترن تاریخ هاى کیف هاى دستى را دارند.

اغلب تمامى کیف هاى شانه اى شنل به عنوان ٢.٥٥ اشاره مى شود، ولى در حقیقت کیف هاى ٢.٥٥ طرح هاى اولیه توسط کوکو شنل مى باشد که توسط  قفل هاى مدل مادمازل شناخته مى شوند.

اولین نسخه کیف هاى کلاسیک فلپ شنل اشاره به طراح دهه ١٩٨٠ میلادى کارل لاگرفلد با قفل CC مى باشد. 

در سال ٢٠٠٥ میلادى،  دوباره مدل  از کیف ٢.٥٥ شنل با نام Reissue که به نام Reissue ٢.٥٥ شنل (Chanel 2.55 Reissue) هم شناخته مى شود ، توسط طراح مشهور خانه مد کارل لارگرفلد منتشر شد و کاملاً شبیه نسخه اصلى مى باشد، تنها تفاوت ریشو با مدل کلاسیک این است که اخیراً ساحته شده. از لحاظ فنی مدل  Reissue فقط کیف های از سال ٢٠٠٥ هستند، اما این اصطلاح اغلب به عنوان یک روش آسان برای اشاره به تمامى کیف هاى شنل ٢.٥٥ تازه  ساخته شده استفاده مى شود.

 

بندهاى کیف هاى شنل :

در اولین کیف‌های شنل از بند زنجیری استفاده مى شد، ولى زمانى هم به دلیل کمیاب بودن از بندهاى چرمى بافته شده استفاده نمود.

بند هاى  مدل کیف هاى فلپ کلاسیک شنل در دهه‌های مختلف دستخوش تغییرات زیادی شد و انواع مختلفی از زنجیر در این کیف مورد استفاده قرار گرفت. امروزه در مدل کلاسیک فلپ این کیف هاى شنل از بند چرم بافته شده در زنجیر ساخته استفاده مى شود و در کیف هاى مدرن ٢.٥٥ شنل تنها از زنجیر ساده تشکیل شده.

 

یتیم خانه الهام بخش طراحى داخلى کیف ها شنل:

کوکو شنل در سن ١٢ سالگى پس از این که مادرش فوت کرده توسط پدرش به یتیم خانه فرستاده شد، که این اتفاق روی طراحی او نیز اثر گذاشت. قسمت داخلی کیف مدل فلپ کلاسیک شنل اصل از چرم زرشکی رنگی ساخته شده و از یونیفورم زرشکی رنگى که کوکو شنل در یتیم خانه اى که بزرگ شده مى پوشید، الهام گرفته است.

 

کیف هاى شنل فلپ تا حدودى از آقایان الهام گرفت :

کت مشهوری شنل با پارچه هاى کلف از کت هاى مردانه اى کارکنان استیل الهام گرفته شده است، که مورد علاقه کوکو شنل بود. جدیدترین مدل کیف هاى  شنل که به نام بوی بَگ(Boy Bag) نیز معروف است با الهام از بازیکن معروف چوگان بوی کاپل که مدتی طولانی عاشق کوکو شنل بود نام گذاری شد. در سال ٢٠١٢ میلادى، این مدل کیف شنل برای اولین بار در مجموعه فصل بهار و تابستان شنل  به دنیای مد و فشن وارد شد. مدل لوى بگ نسبت به مدل‌ کیف‌های کلاسیک قبلی برند شنل کمی اسپرت‌تر  مى باشد. 

 

داستان زیپ مخفی در کیف شنل :

در این مدل کیف هاى شنل در زیر در بالایى یک زیپ مخفی عجیب وجود دارد، که در مدل‌های مشابه برندهای دیگر چنین چیزی دیده نشده است. طبق داستان ها کوکو شنل این زیپ را در کیف خود جهت مخفى کردن و نگهدارى نامه هاى عاشقانه خود قرار داده بود. 

 

کیف هاى  دو در و یک در شنل :

مدل کیف هاى شنل ٢.٥٥ و فلپ کلاسیک سنتى (قدیمى) هر ٢ مدل  با طراحى دو در کیف مى باشند، به این معنا که درى براى بستن قسمت داخلى قرار دارد و در دیگر براى بستن قسمت خارجى کیف وجود دارد. طراحى مدل ٢.٥٥ شنل همیشه به همین صورت بوده است، اما بار ها مدل فلپ کلاسیک شنل در سایزهاى با یک در قسمت خارجى براى بستن تولید شده است و در کیف هاى با یک دیگر دیگر زیپ ها  ى مخفى کوکو شنل را ندارند.

اما تولید مدل  یک در شنل چند سال پیش متوقف شد و در حال حاضر تمامی کیف‌های مدل ٢.٥٥ شنل و فلپ کلاسیک شنل از نوع دو دار  در بازار موجود مى باشند. 

کیف هاى یک در شنل تنها در مدل قدیمى وجود مى باشد که به صورت دست دوم یا براى فروش مجدد در بازار و خانه حراجى ها  (مزایده) هستند.

 

قیمت کیف ٢.٥٥ شنل در سال ١٩٥٥ حدوداً ٢٢٠ دلار بود :  

هنگامى که کیف هاى شنل ٢.٥٥ در سال ١٩٥٥ میلادى فقط به مبلغ٢٢٠ دلار  بود، اما در طى سال ها افزایش قیمت سعودى داشته است. مدل چرمى معمولی شنل سایز متوسط (Medium) هم اکنون به مبلغ بیش از ٥٠٠٠ دلار می فروخته مى شوند. 

 

کیف هاى شنل در مزایده ها و خانه حراج :

کیف هاى شنل اصل به دلیل کیفیت عالی، تاریخچه بلند بالا محبوبیتى فراوانى دارند، اما این مدل کیف کمیاب مى باشند و هر ساله افراد بسیاری در لیست انتظار خرید آن قرار می‌گیرند.به همین دلیل این مدل شنل دست دوم در مزایده ها (حراج) و خانه هاى حراجى محبوبیت دارند و براى فروش مجدد عرضه مى شوند. 

یک از گرانترین کیف هاى فروخته در مزایده کیف شنل کلاسیک به نام Chanel Diamond Forever Classic Bag مى باشد، که  به مبلغ ٢٦١.٠٠٠ دلار فروخته شده .