× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۶,۲۶

آمازون (Amazon.com,inc) یک شرکت تجارت الکترونیک و رایانش ابری آمریکایی‌ میباشد، که  در شهر سیاتل ، واشینگتن (ایلات متحد امریکا) توسط جف بزوس (Jeff Bezos) تأسیس شد. بزوس این شرکت را در ٥ جولاى ١٩٩٤ میلادى،  به ثبت رسانید و از ١٩٩٥ میلادى،  به عنوان یک استارت آپ ، در زمینه کتاب فروشى آنلاین (سایت) شروع به فعالیت نمود.

 در ابتدا بزوس این شرکت  با همکارى  همسرش و همچنین استخدام شل کافِان ( Shel Kaphan ) برنامه نویس حرفه اى کامپیوتر راه اندازى کرد.  

در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۸ میلادى، بزوس به عنوان ثروتمندترین فرد جهان ،  با ۱۱۲میلیارد دلار دارایی شناخته شد و  در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۱۸ میلادى، ارزش خالص دارایی‌های او ۱۱۸٫۷ میلیارد دلار برآورد شد.  همچنین در آگوست ۲۰۱۳ میلادى، روزنامه واشینگتن پست را با پرداخت ٢٥٠ میلیون دلار  براى خود خریدارى کرد. این روزنامه قدیمترین روزنامه شهر واشینگتن، دی.سی (ایات متحده امریکا) میباشد.

  

زندگى حرفه اى جف بزوس قبل از تشکیل آمازون :

در سال ۱۹۸۶ میلادى ، جف بزوس در رشته علوم کامپیوتر و مهندسى برق ، به عنوان دانشجوى ممتاز از دانشگاه پرینستون ایات متحده امریکا  فارغ ‌التحصیل شد.

بزوس در سال ١٩٩٤ میلادى ، در سن ٣٠ سالگى  به عنوان جوانترین معاون ارشد ، شرکت D. E. Shaw & Co.   ( شرکتى در زمینه مدیریت سرمایه ‌گذاری چند ملیتى در خیابان وال استریت Wall Street در شهر نیویویک، ایلات متحده امریکا میباشد)  مشعول به کار بود و به موافقیت چشم گیرى رسیده بود. ولى او دنبال رویاى بزرگترى بود و قصد داشت شرکت خودش را داشته باشد.  سرمایه گذارى در دنیاى بزرگ اینترنت که در آن زمان  تقریباً ناشناخته  بود، داراى   ریسک بسیار بالایى بود. اما بزوس  در مدت زمان کوتاهى به سود بالایى رسید. فقط چهار سال پس از راه اندازه اى آمازون به عنوان کتاب فروشى آنلاین  گذشته بود ، که با فروش ٦١٠ میلیون دلارى و داشتن  ١٣ میلیون کاربر(مشترى) در سراسر جهان، به عنوان الگو،  برای چگونگی اجرای تجارت الکترونیکى و یک استارت آپ موفق شناخته شد. 

 

چگونگى به وجود آمد ، ایده سایت آمازون :

دهه ى ٩٠ میلادى  ، شبکه جهانى وب  و  استارت آپ هاى اینترنتى  رشد بسیار سریعى در سراسر جهان داشتند.  به گونه اى که استفاده از اینترنت در سال ۱۹۹۴ نسبت به سال قبل ٢٣ برابر شده بود. در همان زمان بزوس در اینترنت دنبال سرمایه گذار جدیدى براى شرکت Shaw بود، که  متوجه رشد سریع اینترنت  شد.  این جریانات موجب شد، در اواخر ١٩٩٣ میلادى ، ایده ایجاد یک فروشگاه آنلاین  در ذهن او شکل گرفت. 

شروع به تحقیقات در این زمینه کرد و فهرستى شامل ٢٠ محصول ، که از  نظر او پتانسیل بهترى  براى فروش به صورت آنلاین داشتند را تهیه کرد. این فهرست را به پنج محصول برتر  محدود کرد، که شامل نرم افزار، سی دی و کتاب می شد. 

پس از تحقیقات به این نتیجه رسید، که کتاب بهترین انتخاب است. در درجه اول به دلیل تعداد زیادى از عناوین و تنوع که وجود داشت. بزوس متوجه این نکته  شد، که حتی بزرگترین فروشگاه های  کتاب قادر نیستند،  بیش از  چند صد هزار کتاب را موجود داشته باشند. این امر باعث میشد ، که تنها بخش کوچکی  از هزاران کتابى  که در جهان موجود بود ، در دسترس عموم باشد. در صورتى که یک کتابفروشی مجازی می توانست  میلیون ها عنوان کتاب را ارائه دهد.

بزوس تصمیم بسیار سختى گرفت و دست به کار بسیار بزرگى زد ، که در پى آن ، شغل خود را  رها  کرد  و  به همراه  همسر خود مَکَنزی بزوس (MacKenzie Bezos) و سگش  به سیاتل نقل مکان کرد. 

 سیاتل شهر ایده آلى  برای کسب و کار جدید او بود.  پتانسیل بالایى در زمینه  فن آورى داشت و همچنین در مجاورت  انبار انتشارات  کتاب اینگرام کانتنت گروپ (Ingram Content Group) بود. بزوس در طول سفر نیویورک به سیاتل  ، در حالى که همسرش  رانندکى میکرد، طرح اصلى کسب و کار خود را نوشت. 

بزوس توانست با کمک گرفتن از خانواده (ناپدرى و ماردش) حدود٢٥٠هزاز دلار سرمایه به دست آورد. او خانه ای را در شهر بلویو  (نزدیک شهر سیاتل) ، واشینگتن اجاره کرد و استارت آپ (کسب و کار) خود را از گاراژ این منزل راه اندازی کرد.

 

نخستین سالهاى کار شرکت و سایت آمازن : 

حدود یک سال بزوس و کارکنانش که شامل پنج نفر مى شدند،  در دفتر (که همان گاراژ ) ، به یادگیری نحوه تهیه کتاب و  همچنین راه اندازى یک سیستم کامپیوتری که کار کردن ، با این سایت  را آسان تر کند پرداختند.

اغلب کتاب فروشی  ها مستلزم به انجام بازاریابى  میباشد.  یک بازاریاب واقعی در سدد ایجاد یک  رابطه ى خوبى با  کاربران است. این امر سبب میشود، که فرآیند خرید آسان تر شود.  بزوس  همچنین قصد داشت  یک اجتماع مجازی (جایى براى ارتباط با کاربران) ایجاد کند.

برای رسیدن به این هدف، او و تیمش  برنامه هاى  نو آورانه را ایجاد کردند، که ازجمله امکان جست و جوی تخصصی کتاب ها را فراهم مى کرد و بخش review  که کابران (مشتریان)   نظرات و توصیه هاى خود را در مورد کتاب  به سایت  اضافه کنند. همچنین  بخش customer review ، که کتابهاى دیگرى براى خرید به کاربران پیشنهاد مى کنند، که بر اساس  خرید قبلی مشتری  مى باشد.

تنوع زیادى  که براى انتخاب کتابها موجود بود،  همچنین طراحی کاربر پسند سایت و ارتباط با کاربران به وسیله ایمیل از مزایاى آمازون براى کاربران بود.

ورژن اولیه سایت آمازون به  ٢٠ طبقه بندى    تقسیم مى شد ، که  بیش از یک میلیون  کتاب را برای  خرید در اختیار کاربران  قرار  میداد و خود را به عنوان  "بزرگترین فروشگاه کتاب در سراسر جهان " معرفى کرد.

آمازون به طرز شگفت انگیزى تا سپتامبر ١٩٩٦ میلادى به موفقیت رسید و به شرکتی با ١٠٠ کارمند تبدیل شد، که  بیش از ١٥.٧ میلیون دلار فروش داشت. سه سال بعد، این میزان به بیش از ٣٠٠٠ کارمند (از جمله برخی در بریتانیا و آلمان) و بیش از ٦١٠ میلیون دلار فروش افزایش یافت.

 

دلیل انتخاب نام آمازون براى این سایت چه بود:

نام های تجاری در بستر اینترنت داراى اهمیت بیشترى ، از برندها در دنیای فیزیکی هستند.

در ۵ جولاى ۱۹۹۴میلادى . بزوس  شرکت خود را با نام کادابرا (Cadabra) ثبت کرد ، که از ریشه کلمه ابراکادابرا (Abracadabra) ،   در زبان انگلیسى به معنى ورد جادویى میباشد و  معادل اجی مجی لا ترجی در فارسى است. اما یک سال بعد نام آن را به آمازون تغییر داد. 

یک روز هنگامى که بزوس با  اولین وکیل آمازون،  تاد تاربرت  (Todd Tarbert) در مورد برخی از مسائل حقوقی مکالمه تلفنى داشت ، اسم شرکت را اشتباهاً کاداورا(جسد: Cadaver) شنید. این اتفاق سبب شد ،  بزوس متوجه شباهت بسیار زیاد این دو کلمه شود و به همین دلیل تصمیم گرفت نام شرکتش را تعییر دهد.

او همچنین در سپتامبر ۱۹۹۴میلادى، دامنه دیگرى را به نام Relentless ( بی رحم ) خریدارى نمود،  ولى دوستانش او را متقاعد کردند،  که این نام شوم میباشد،  این  دامنه هنوز متعلق به او  میباشد.   

بزوس با رجوع به فرهنگ لغت کار خود را آغاز نمود ، که در نهایت نام آمازون  را براى فروشگاه آنلاین خود انتخاب کرد.  به چندین دلیل این  نام  را انتخاب کرد :  نامى  خاص  بود، همانطور که او در نظر داشت ، که فروشگاه اش نیز خاص باشد. همچنین  آمازون نام پرآب ترین رود و دومین رود طولانى  جهان ( واقع در  قاره امریکاى جنوبى ) است و او آرزو داشت ، روزى  شرکتش تبدیل به بزرگترین فروشگاه آنلاین شود.

 آمازون با حرف  (A) شروع مى شود، که اولین حروف الفباى انگلیسى میباشد .   بزوس فکر کرد، که اگر روزى کسی فهرستی ، به ترتیب الفبا از اسامى شرکت ها را تهیه کند، آمازون بالا قرار خواهد گرفت و این اولویت کمک خواهد کرد ، در میان کاربران برترى بدست آورد.

 

طراح لگو آمازون چگونه میباشد :

شرکت آمازون در طول زمان کار خود، داراى سه لگو متفاوت بوده، اما دو تایى اولى مدت زیادى دوام نیاورد. از سال ٢٠٠٠میلادى ، لگو شرکت به شکل  یک فلش طراحى شد، که زیر کلمه Amazon از A به Z را به هم وصل میکند. 

ابن نمادى از رضایت مشتری را نشان می دهد (به عنوان یک لبخند شکل می گیرد) و همچنین بیان گر این است که آمازون همه چیز (محصولات) را   "A" تا "Z" می فروشد و سبب خشنودى مشتریانش میشود.

 

اولین فروش سایت آمازون چه بود :

در ٥ جولاى  ١٩٩٥میلادى ، آمازون اولین فروش آنلاین خود را ، با فروش  کتابى  از  منزل (گاراژ) بزوس آغاز نمود. 

کتابى به نام ‌Fluid Concepts and Creative Analogies ،  نوشته داگلاس هوفشتاتر (Douglas Hofstadter) که در سال ١٩٩٥ میلادى منتشر شده.  این کتاب درباره  مکانیسم‌های و دستگهاهاى تشکیل دهنده ادراک (فهم) در الگوهاى رایانه اى میباشد و در خصوص  هوش مصنوعى و ادارک است،  براى مثال به مسائلى در مورد : پردازش تصویر  در هوش مصنوعی ، کجا برنامه نویسى (پدید) میشود ؟  چگونه می توانیم بگوییم ، که یک ماشین درک (فهم) دارد؟ کجا و چگونه،  روند درک کردن رخ می دهد؟

 

ماجراى زنگ فروش در آمازون چه بود :

در روزهاى اول کار این شرکت در دفتر سیاتل (گاراژ) زنگى قرار داده بودند ، که هر زمانى که کسى خرید میکرد،  به صدا در مى آمد و همه جمع میشدند، تا ببینند آیا مشتری را می شناسند یا خیر.

چند هفته بیشتر طول نکشید که  فروش افزایش یافت و به دلیل صداى زنگهاى مکرر آن را خاموش کردند. 

همچنین به دلیل حجم بالاى مصرف برق سرور  رایانه ها ، هنگامى که بزوس و همسرش در منزل از وسایل برقى دیگرى، مانند جارو برقى استفاده میکردند، فیوز میپرید و برق قطع میشد، که باعث شد ادامه کار در گاراژ منزل سخت شود.

 

یک کتاب کمیاب  درباره  گلسنگ ها ، آمازون را از ورشکستگی نجات داد:

در آن زمان توزیع کننده گان کتاب کمتر از ده عدد  کتاب براى هر بار سفارش قبول نمى کردند. آمازون که خرده فروش نوپا بود و هنوز قادر به سفارش این تعداد نبود ( کمبود بودجه). 

بنابراین تیم آمازون  راه حلى براى این مشکل، با پیدا کردن کتاب کمیاب گلسنگ یافت.  به این صورت ، که هرگاه آنها به یک کتاب نیاز داشتند ، کتاب مورد نظر را سفارش می دادند و همچنین  ٩ تا از نسخه کتاب  گلسنگ  ، که همیشه موجود نبود. بنابراین توزیع کنندگان سفارش کتاب اول را آمده مى کردند  و بابت عدم موجودی سفارش دوم عذرخواهی می‌کردند. 

 

موفقیت آمازون توسط یاهو:

در اولین ماه  راه‌اندازی وب‌سایت آمازون، بزوس ایمیلى از طرف جری یانگ (Jerry Yang) ، که یکى از بنیان‌گذاران وب سایت یاهو و مدیرعامل پیشین آن است ، دریافت کرد. 

در این ایمیل پشنهاد جالب شده بود، که بر روی صفحه اول یاهو ( yahoo.com ) ، تبلیغ و معرفی سایت آمازون  قرار داده شود  ،   بزوس موافقت کرد. این اتفاق سبب شد ، که ظرف دو ماه اول کار خود آمازون ، به موفقیت خوبى دست یابد. کتابهایش را در ٥٠ ایلات از امریکا و ٤٥ کشور مختلف جهان به فروش  برساند و فروش آمازون به بیش از ٢٠٠٠٠ دلار در هفته رسید.

 

شکایت  بارنز اند نوبل عیله آمازون :

بارنز اند  نوبل (Barnes & Noble) بزرگترین فروشگاه کتاب زنجیره اى ایلات متحده میباشد. این شرکت در تاریخ ١٢ مى ١٩٩٧ میلادى علیه  آمازون براى شعارش   "آمازون بزرگترین کتابفروشی جهان است" شکایت کرد. او ادعا کرد  این شعار کذب محض است ، زیرا آمازون  یک کتابفروشی نیست ، بلکه کارگزار (دلال) کتاب است. در نهایت هر دو شرکت خارج از دادگاه با یکدیگر مصالحه کردند، و آمازون همچنان به شعار  خود ادامه میدهد.

 

ماجراى اولین کریسمس دیوانه کننده  در آمازون  :

در تعطیلات کریسمس ١٩٩٨ میلادى،  آمازون با انبوهى از سفارش مشتریان مواجه شد، که به هیج عنوان آمادگى آن را نداشتند و با کمبود پرسنل و همچنین کم بود کاغذ بسته بندى مواجه شدند ، زیرا  در زمان کریسمس پیدا کردن کاغذ براى بسته بندى بسیار سخت بود. 

در طول تعطیلات کریسمس تمام کارمندان و همچنین مدیران  براى مدت سه هفته، مجبور به اضافه کارى شدند. همگى بسیج شدند تا به  ایمیل مشتریان جواب دهند و سفارشات را براى ارسال بسته بندى کنند و حتى از خانواده و دوستانشان براى یارى رساندن کمک گرفتند.

 خوشبختانه با تمام این مشکلات  موفق شدند ، بیشتر سفارشات را به موقع ارسال نمایند.

 بعد از این حادثه، شرکت عهد کرد که دیگر همچین اتفاقى رخ نخواهد داد، به همین دلیل در همچنین ایامى ، آمازون  کارمندان بیشترى را به صورت پاره وقت استخدام می کند. 

 

موفقیت آمازون در بحران حباب استارت آپ ها ، با ایده میز ساخته شده از در:

زمانى که بزوس استارت آپ  خود  را راه اندازى نمود ، بسیار صرفه جویى میکرد، از جمله کار خود را از گاراژ منزلش و با کامپیوتر هاى دست دوم آغاز کرد.  هنگامی که  او چند نفر را براى کار در آمازون استخدام کرد، یک راه حل ارزان قیمت ، براى ساختن میزهاى کارکنان پیدا کرد. صفحه میز را از در و پایه هاى میز را از  چهار چوب آن ساخت،  هنوز هم این میزها در آمازون دیده میشوند  و میز خود  او هم از همین میزها میباشد ، که به عنوان  نمادى از خرج کردن صحیح هر سکه میباشد. به گفته بزوس "این یک نمادى است،  که  پول را در موارد  بى اهمیت صرف نمی کنند ، بلکه  در مواردى که براى  مشتریان ارزشمند است ، صرف مى کنند "

از سال ٢٠٠٠ میلادى تا اکتبر ٢٠٠٣ میلادى ، بحران معروف حباب اینترنتی پدید آمد، که موجب شد که شرکت‌های کوچک اینترنتی ، که در زمان کوتاهی به غول‌های اینترنت تبدیل شده بودند ورشکست شدند. همچنین باعث کاهش ارزش سهام آمازون شد و سهام از ١٠٧ دلار به ٣ دلار کاهش یافت. آمازون تدابیرى براى برطرف کردن ، این  بحران به کار گرفت. از جمله  مثل دیگر استارت آپ ها بى رویه خرج نمى کرد و همچنین شروع به صرفه جویى در مخارج و کاهش پرسنل کرد،  که موجب شد ، این بحران را با موفقیت سپرى کند و توانست ارزش هر سهم را به ۷۰۰ دلار برساند.

 

چگونه فعالیت و محصولات  آمازن گسترش یافت :

از سال ٢٠٠٣ میلادى، آمازون کار خود را گسترش داد و  محصولات بیشترى را براى فروش در سایت خود معرفى کرد ،  نظیر وى.اچ.اس (VHS) ، دى.وى. دى (DVD) ، سى.دى ( CD) ،  بسته هاى نرم افزارى، وسایل الکترونیک، بازی های ویدیوئى، پوشاک، وسایل منزل، مواد غذایى، اسباب بازی ، طلا و جواهر و.. را اضافه نمود.  این شرکت همچنین تولید کننده لوازم الکترونیکی نظیر  کتابخوان دیجیتال (E-reader)، تبلت  (Tablet)، اسمارت فون،  تلفن، آمازون‌اکو (Amazon Echo)و تلویزیون آتشین آمازون (Amazon Fire TV) میباشد و همچنین بزرگترین ارائه دهنده سرویس های رایانش ابری در جهان است. 

از سال ٢٠٠٩میلادى، آمازون خط تولید محصولاتى را تحت  عنوان نام تجارى AmazonBasics به را اندازى کرد، که محصولاتش شامل لوازم جانبی الکترونیکی، و لوازم خانگى و  دفترى  مى باشد.

در سال ٢٠١٦ میلادى ، نسخه های زبان هلندی، لهستانی و ترکی از سایت آمازون  نیز راه اندازی شد. 

همچنین این شرکت  در ٢٢ ژانویه ٢٠١٨میلادى ، 

فروشگاهاى مواد غذایى آمازون گو (Amazon Go) را در سیاتل راه اندازى کرد.

همچنین وب‌ سایت هاى دیجیتال فتوگرافی رویو (Digital Photography Review) ، الکسا اینترنت (Alexa) ، بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (Internet Movie Database) ، سایت IMDb و شبکه اجتماعى کتاب گودریدز (Goodreads) متلعق به شرکت آمازون میباشند. 

 

راه اندازه ى سایت مزایده ى آمازون :

هنگامی که سایت مزایده ى اى بى (eBay)  راه اندازی شد، آمازون سعی کرد سایت حراج خود را برای رقابت بسازد.  این ایده شکست خورد، اما بزوس به شخصه  این کار را بسیار دوست داشت. 

 

پروژه ساعت ۱۰ هزار ساله:

دانشمندان در حال طراحى ساعتى میباشند ، که به طرز متداوم ده  هزار سال کار کند.  بزوس ۴۲ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است.

به گفته او "این یک ساعت خاص است  به عنوان یک نماد طراحى  شده، که بیانگر  تفکر طولانى مدت  است.  این ساعت عظیم در داخل صخره هاى ، کوه ى در غرب تگزاس در حال ساخت  میباشد .

 

امروزه  آمازون در دنیاى تجارت چگونه میباشد :

آمازون در ابتدا با سرمایه اندک و به عنوان یک استارت آپ شروع به کار کرد.  بعد از  کذشت ٢٣ سال از فعالیت این شرکت هم اکنون از نظر سرمایه و درآمد ، بزرگترین شرکت تجارت الکترونیکى( خرده فروش اینترنتی) در جهان است  و همچنین دومین شرکت  بعد از على بابا گروپ (Alibaba Group) از نظر کل فروش میباشد.  

در تاریخ ٥ جولاى  ٢٠١٨ میلادى، دارایى هاى  آمازون ٨٢٥ میلیارد دلار بر آورد گردید ودر ژانویه ٢٠١٨، این شرکت ٣٠٦،٨٠٠ نفر  به صورت تمام وقت  را در سراسر جهان استخدام کرد .

آمازون دارای فروشگاه های آنلاین (سایت)  مختص براى  خرده فروشى در ایالات متحده امریکا، انگلستان ، ایرلند، فرانسه، کانادا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، استرالیا، برزیل، ژاپن، چین، هندوستان و مکزیک دارد. 

در سپتامبر ٢٠١٨ میلادى اعلان شد، که سرمایه هاى شرکت آمازون بیش از  هزارمیلیارد دلار رسید ، که به همراه شرکت آپل به تنها شرکت هاى  هزار میلاردى جهان تبدل شد.