× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگریهنر و آثار هنرىجواهراتمزایده ها و حراجى ها
۱۳۹۷,۰۹,۱۸

کارتیه (Cartier) یک شرکت فرانسوی لوکس است که در زمینه طراحی، تولید، توزیع و فروش ، جواهرات و ساعت فعالیت دارد.

شرکت کارتیه در سال ١٨٤٧ توسط لویى فرانسوا کارتیه (Louis-François Cartier) در پاریس-فرانسه تاسیس شد، که تا سال ١٩٦٤ میلادى تحت کنترل این خانواده قرار داشت.

هرچند اکنون این شرکت متعلق به شرکت سوئیسى ریشمون (Compagnie) مى باشد، ولى همچنان توسط  دفتر اصلى کارتیه در پاریس  اداره مى شود.

کارتیه براى جواهرات و ساعت هاى دست ساز خود در سراسر جهان مشهور است و دارای سابقه طولانی براى فروش به خانواده هاى سلطنتى جهان مى باشد.

 

تاریخ تاسیس کارتیه :

در سال ١٨٤٧ میلادى ، لویى فرانسوا کارتیه با راه اندازى  کارگاه خود در پاریس شرکت کارتیه را تاسیس نمود. در سال ١٨٧٤ میلادى، پسر او  آلفرد کارتیه (Alfred Cartier) کنترل شرکت را به عهده  گرفت  و سپس توسط پسران او (آلفرد)  لویى، پیر (Pierre) و ژاک (Jacques) کارتیه به برندى (نام تجارى) جهانى تبدیل شد.

 

پنچ نکته جالب درباره کارتیه :

 

١.پادشاه انگلیستان ادوارد هفتم (King Edward VII of England) از کارتیه به عنوان " جواهر سلطنتى پادشاهان و شاه جواهرات"  یاد نموده. 

برادر زاده ناپلئون بناپارت (Napoléon Bonaparte)، شاهزاده ماتیلد بناپارت (Mathilde Bonaparte) در سال ١٨٥٦ میلادى اولین خرید خود را از کارتیه کرد و همسر ناپلئون سوم (Napoleon III) در سال ١٨٥٩ میلادى به یکى از مشتریان کارتیه تبدیل شد. سپس بسیار از خانواده هاى سلطنتى در سراسر جهان و اشراف جزء مشتریان کارتیه شدند.

در سال ١٩٠٢ میلادى، پادشاه انگلیستان ادوارد هفتم براى تاج گذارى خود به کارتیه سفارش ٢٧ تاج داد و در سال ١٩٠٤ میلادى کارتیه طبق حکم سلطنتى به عنوان  برند براى افراد خاص و خانواده سلطنتى شناخته شد. سپس خانواده هاى سلطنتى اسپانیا، پرتغال، روسیه، یونان، صربستان، بلژیک، رومانی، مصر، آلبانی، موناکوز، خاندان سلطنتى فرانسه اورلینز (House of Orléans) به عنوان مشتریان خاص او شناخته شدند. کیت میدلتون- دوشس کمبریج (the Duchess of Cambridge)  با در دست داشتن ساعت کارتیه بالون بلو (Cartier Ballon Bleu) دیده شده است.

 

٢.آلفرد کارتیه اولین جواهرسازى بود که موفق شد از طلاى سفید (پلاتین) در صنعت جواهر سازی استفاده نماید. در قرن نوزدهم میلادى، طلاى سفید یک ماده فوق العاده گرانقیمت بود و بیشتر توسط خانواده سلطنتى برای سرویس غذا خورى (کارد و چنگال) و زنجیرهای ساعت مورد استفاده قرار مى گرفت. نقطه ذوب بالا پلاتین موجب مى شد تا کار با آن فوق العاده دشوار باشد، به طوری که در سال ١٨٧٤ میلادى هنگامى که آلفرد کارتیه از این فلز درخشان و قوی در جواهرات خود استفاده نمود، باعث خلق شاهکار هاى خیره کننده اى شد. کارتیه از ترکیب طلاى سفید و الماس در ساخت گردنبدهاى خود استفاده نمود.

 

٣.لویى کارتیه اولین طراحى بود، که ساعت مچی را براى آقایان طراحى نمود. قبل از این  ساعت جیبى مختص آقایان و ساعت مچى مورد استفاده  خانم ها بود.

در سال ١٩٠٤ میلادى ، البرتو سانتوس(Alberto Santos-Dumont) مخترع و پیشگام هوانوردی برزیلى به دوست خود لویى کارتیه از عدم اطمینان و غیر عملی بودن استفاده از ساعت های جیبی در هنگام پرواز گلایه کرد و سپس لویى تصمیم به طراحى ساعت مچى مردانه گرفت. کارتیه یک ساعت مچی تخت را با یک قاب مربع طراحی کرد. این ساعت نه  تنها توسط البرتو سانتوس، بلکه مورد پسند بسیاری از مشتریان دیگر کارتیه قرار گرفت و به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد. سانتوس (Santos) اولین ساعت مچی مردانه کارتیه بود.

 

٤.در سال ١٩١٤ میلادى، پیر کارتیه قصد داشت  براى وارد شدن به طبقه بالاى جامعه امریکا به نیویورک نقل مکان کند و  خیابان پنجم (Fifth Avenue) در نیویورک (که مکانى تجارى و مشهور است) رویای او بود. هنگامى که همسر یک میلیونر مشهور به نام مورتون پلنت (Morton Plant) گردنبند مروارید دو رشته کارتیه را پسندید. همسر او  صاحب یک ساختمان بزرگ واقع در خیابان پنجم بود، که به دلیل شلوغى تمایل به ترک این منطقه داشت. هر دو آن ها توافق به یک معامله  کردند که طبق آن ساختمان شش طبقه در برابر گردنبند مروارید کارتیه و همچنین پلنت باید به کارتیه یک چک ١٠٠ دلار ى مى داد.

 

٥.مدل ساعت محبوب کرش کارتیه (Cartier Crash) از یک اتفاق عجیب الهام گرفته شده است. صاحب یک ساعت کارتیه بعد از تصادف اتومبیل ساعت خود را به فروشگاه بازگرداند وامیدوار بود تا تعمیرش کنند. صفحه ساعت کاملاً خراب شده بود، ولى ژاک کارتیه با دیدن آن ایده ى جالبى در ذهنش شکل گرفت.  او تصمیم گرفت این طرح خم شده را دوباره بسازد. او در سال ١٩٦٧ میلادى موفق به ساخت این مدل ساعت  شد و شروع به فروش این ساعت در نسخه هاى محدودى نمود. این مدل به عنوان سمبلى از هنر در ساعت سازى شناخته شده. کرش کارتیه هنوز یکى از نمادی مشهور از این برند مى باشد و در مزایده ها بسیار پرطرفدار  هستند.