× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۸,۰۲

 

در بیشتر نقاشى هایى  تاریخى که از  ماری آنتوانت (Marie Antoinette) آخرین ملکه فرانسه موجود است او رشته های مروارید و الماس مشهور خود را به گردن آویخته است . در حال حاضر اقلامى از مجموعه جواهرات شخصی او برای اولین بار بعد از مدت  ٢٠٠ سال به نمایش عموم گذاشته شده. در ١٢ نوامبر امسال ، خانه حراجى ساتبیز (Sotheby's) در شهر ژنو  سوئیس مجموعه بیش از ١٠٠ جواهر را برای فروش عرضه خواهد نمود، که چندین قلم از این جواهرات متعلق به مارى آنتوانت  دختر فرانسیس یکم ( امپراتور مقدس روم ) و ملکه ماریا ترزا اتریش (Maria Theresia)  که همچنین همسر لوئى چهاردهم بوده و  جواهراتى از  پادشاه شارل دهم فرانسه،  آرشیدوکهاى (Archiduc) اتریش و دوک هاى (Duke)  پارما (Parma) در این مجموعه جواهرات بینظیر وجود دارد.

این مجموعه یکی از مهمترین  جواهرات سلطنتی که تا کنون به حراج گذاشته شده را شامل مى شود، که  در پاییز امسال در  خانه حراجى مشهور ساتبیز به مزایده گذاشته خواهد شد. این مجموعه شامل  جواهرات سلطنتی از خانواده بوربن پارما که در برگیرنده قرن ها از تاریخ اروپا، از زمان سلطنت لوئیس شانزدهم تا سقوط امپراتوری اتریش-مجارستان مى باشد، که نشانگر جذابیت  از شکوه و جلال یکی از مهمترین  سلسله هاى سلطنتی اروپا است.

خانواده ببورن پارما (Bourbon-Parma) از نسل لویی چهاردهم فرانسه (Louis XVI of France) ، امپراتورهای مقدس روم و از پاپ پل سوم (Pope Paul III)، از طریق خون به مهمترین خانواده های سلطنتی در اروپا و از  خاندان بورین هاى (Bourbon)  هابسبورگ (Habsburg) مى باشند. اعضای این خانواده از جمله پادشاهان فرانسه ، اسپانیا، مجارستان، امپراتوران اتریش و سلطنتی پارما بوده اند.

 دانیلا ماشتی (Daniela Mascetti) معاون رئیس اتحادیه طلا و جواهر ساتبیز اروپا و متخصص ارشد بین المللی ، در بیانیه ای اظهار نمود : "این یکی از مهمترین مجموعه های جواهرات سلطنتی است که تا کنون در بازار عرضه شده است و هر قطعه جواهر کاملاً با تاریخ عجین است. هرگز پیش از این در عموم دیده نشده که همچون گروه خارق العاده از جواهرات که بینش فریبنده ای از زندگی صاحبانشان که به صد ها سال قبل بر مى گردد را به ارمغان مى آورد . آنچه که قابل توجه است، زیبایی ذاتى قطعات است: جواهرات گران بها با تزئین  و ساختاری استثنایی هستند که  آنها  نمایان گر شاهکار خیره کننده  و بى نظیر در نوع خود هستند . "

بهترین جواهرات  عرضه شده در این مجموعه  مزایده عبارتند از : جواهرات سلطنتی از خانواده بوربن پارما(Bourbon) که شامل :

_ یک آویز الماس که به وسیله رشته اى از الماس به مروارید بزرگ طبیعی آویخته است که تخمین زده شده از ١ میلیون دلار تا ٢ میلیون دلار فروخته شود.

_ یک جفت گوشواره از مروارید ها درشت طبیعى با الماس که متعلق به قرن ١٩ میلادى است  و تخمین زده شده به قیمت  ٣٠.٠٠٠ دلار تا ٥٠.٠٠٠ دلار به فروش برسد.

 _ یک جفت گوشواره الماس قرن نوزدهم میلادى که تخیمن قیمت براى فروش  از ١٥٠.٠٠٠ دلار تا ٢٥٠.٠٠٠ دلار مى باشد.

_ گل سینه از یاقوت و الماس که تخمین زده شده به قیمت  ٢٠٠.٠٠٠ دلار تا ٣٠٠.٠٠٠ دلار به فروش برسد. 

 _ گردنبند تشکیل شده از ١١٩ مروارید طبیعی به همراه الماس که تخمین زده شده از ٢٠٠.٠٠ دلار تا ٣٠٠.٠٠ به فروش رسد .

 این مجموعه همچنین شامل طرح های متعددی از  خانواده های مختلف سلطنتی را شامل مى شود، همچون زیورالات الماس متعلق به لوئیس فرانسه که ترکیب از ٩٥ الماس مى باشد، که پنج مورد آن به ماری آنتوانت متعلق است .

این مجموعه جواهرات داراى داستان  فوق العاده اى است. هنگامى که لوئی شانزدهم فرانسه ،  ماری آنتوانت و خانوادهشان براى فرارشان در ماه مارس ١٧٩١ میلادى خود را آماده مى نمودند ، مارى آنتوانت تمام جواهرات خود از جمله یاقوت ها، الماس ها و مرواریدها را  در صندوقى چوبى قرار داد تا از طریق  راه بروکسل بلژیک به صورت قاچاق توسط معتمد و رازدار خویش ، کنت مرسى آرجانتیو (Count Mercy Argenteau)  نگهدارى و از فرانسه خارج کرد و به شهر وین اتریش فرستاده شد و  توسط برادرزاده ماری آنتوانت اتریشی نگهداری شد. پادشاه و ملکه توسط گیوتین در سال ١٧٩٣ میلادى اعدام شدند و پسر ١٠ ساله شان لویی هفدهم فرانسه (Louis XVII ) در مدت کوتاهی در اسارت درگذشت. آخرین  فرزند آنها ماری ترزا فرانسه (Marie-Thérèse de France)، که به نام مادام رویال  ( Madame Royale) معروف است، بعد از سه سال زندان انفرادی در سال ١٧٩٥ میلادى  آزاد شد. پس از ورود او به وین در سال ١٧٩٦ میلادى، جواهرات مادرش را که توسط پسرعمویش  امپراتور اتریش نگهداری شده بود را تحویل گرفت . سپس او جواهرات را براى اقوام خوبش و دختر خوانده اش لوئیس فرانسه  (Louise of France) به ارث گذاشت و بعد از لوئیس به پسرش  دوک پارما رسید.

حراجى ساتنبیز در تابستان سال جاری این مجموعه بى نظیر را  به صورت  تورى در نقاط مختلف جهان ازجمله : ماه ژوئن در میلان  ایتالیا ، سپس در تاریخ ١٨ سپتامبر در شهر مونیخ  آلمان و در ٢١ سپتامبر در کُلن آلمان  به نمایشگاه کذاشت.