× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگری
۱۳۹۷,۰۶,۲۸

امروزه بوهمین (Bohemian) در اروپا به افرادى گفته می شود که سبک زندگى غیر متعارف با مردمان جامعه دارند، که اغلب اهل هنر و ادبیات مى باشند، شامل هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران، نوازندگان و بازیگران هستند و همچنین این افراد به سفر و ماجراجویى علاقه مند مى باشند.

لغت بوهمین چگونه به وجود آمد :

بوهمین در زبان فرانسه به معنى  کولى  و مردم رومى (فرانسوى) است. در قرن نوزدهم که این لغت برای نخستین بار در این زبان ظهور کرد. زمانى پدید آمد که هنرمندان و نویسندگان شروع به تجمع در مناطق ارزانتر و مناطق کولى ها کردند.

سبک بوهمین چگونه شکل گرفت :

سبک و استایل بوهمین، که اغلب به عنوان  بوهو (boho) یا بوهو شیک (boho chic) هم شناخته می شود، یک سبک و استایل در فشن میباشد، که در طول دهه های ١٩٥٠ الى١٩٦٠ میلادی بوسیله مسافران و پناهندگان اروپاى مرکزى  که استایل این افراد به صورت  هیپیى و جیپسى (کولى ) بود محبوبت یافت.  

سبک لباس پوشیدن این افراد منحصر به فرد و خاص بود که نشانگر نفوذ مکانهایى بود که به آن سفر کرده بودند. این سبک لباس پوشیدن بیان گر شیوه زندگی آزادیخواه و هیپى در روزگاران گذشته بوده، که دوباره بعد از گذشت چند دهه مرسوم شده است.

بوهمین چگونه سبکى مى باشد :

بوهمین نوعى استایل غیر رسمى و بى قید هست. از ویژگى هاى این سبک پارچه های طرحدار،  مدل لباس هاى گشاد و آزاد میباشد که شخص در آن احساس راحتى کند.

اصل این سبک بر پایه  احترام به طبعیت و محیط زیست میباشد، بنابراین الیاف طبیعی در این سبک لباس مورد استفاده میشود و همچنین از طبیعت  براى طراحى و رنگى بندى در این سبک الهام گرفته مى شود.

این سبک تاکید به آزادیخواهى دارد ، بنابراین قوانین سفت و سختى در این سبک وجود ندارد. همچنین براى ست کردن لباسها از قوانین خاصى پیروى نمى شود ، بلکه جسورانه ، منحصر به فرد و بى تفاوت به  قضاوت اشخاص دیگر می باشد .  

طرحهاى لباس  در بوهمین پر از رنگ و طرح (گلدار و هندسى)  میباشند. معمولاً جنس پارچه  نازک است تا احساس راحتى و آزادى داشته باشد. 

در این سبک لباس از  پارچه هاى  طرح دار، گلدار و همچنین تور و قلاب بافى  استفاده مى شود. در این سبک  گلدوزى ، ریش ، مهره، پر و منگوله براى تزیئن پوشاک از جمله لباس ، کیف ، کفش و اکسسورى محبوبیت دارد.

 مدل  لباسهاى  کولى وار، سنتى و محلى همگی از نشانهاى سبک بوهمین  در لباس پوشیدن هستند. استفاده از لباسهاى و اجناس  آنتیک (قدیمى) و  همچنین دست دوم در این سبک لباس مرسوم است.

 از تم رنگهاى خاکى ، شترى و قهوه اى که در طبیعت به وفور مشاهده مى شوند و یادآور طبیعت هستند، رنگهاى پر کاربرد در این استایل است و رنگى هاى دیگر چون ارغوان ، خردلى، سبز و نارجى  در ترکیب با این رنگهاى قرار میگیرند.

پارچه  ، اکسسورى ، جواهرات ، کیف و کفش صنایع دستى از فرهنگهاى غنى شرقى چون ایران ، هند، مصر، مراکش، ترکیه ، آمریکا جنوبی  و همچنین سرخپوست هاى امریکا با این سبک بسیار هماهنگ مى باشد و از آن در این مدل لباس پوشیدن استفاده مى شود. 

امروزه سبک بوهمین در دنیا مُد :

امروزه بوهمین در سراسر جهان بسیار پر طرفدار است و جایگاه خاصى در دنیا مد دارد. همچنین برند هاى معرفى لباس هاى براى علاقه مندان به این سبک طراحى مى کنند.

برندهاى معتبرى چون گوچى (Gucci) ، کلویى (Chloe) و ایزابل مارانت (Isabel Marant) هر  ساله مجموعه های زیبا براى  علاقه مندان   به سبک بوهمین  ارائه میدهند.

چگونه به سبک بوهمین لباس بپوشید :

بوهمین سبک  مناسبى میباشد، برای کسانی که عاشق سفر و طبعیت  هستند و به قوانین مد بی اعتنا می باشند و میخواهند از قید و بندها رها باشند. 

اگر  قصد دارید به سبک بوهمین  لباس بپوشید، نخستین گام  هماهنگ کردن  کمد لباستان با این سبک  میباشد.

به یاد داشته باشید ،  در این سبک لباس باید با فردیت شخص که بیانگر احساسات و افکار شخص است و همچنین با طبیعت هارمونى داشته باشد.

لباس را به صورت چند لایهاى روى هم میپوشند  ، که نشانگر  فلسفه اصلى این سبک است،  که الهام گرفته از سبک زندگى  کولی ها و هیپی ها مى باشد. که در هنگام سفر این افراد همهء لباسهای خود را برای گرم کردن و اجتناب از نیاز به حمل لباس اضافی میپوشیدند. 

براى مثل در این سبک یک شلوار لگینگ را  زیر پیراهن بلند میپوشند و یا ژاکتى و جلیقه روى لباس بر تن میکنند.

پیراهن هاى بلند و دامن هاى ماکسى  در این نوع سبک  بسیار طرفدار دارد.

آرایش مو و صورت تا حد امکان کم و طبیعى باید باشد. آرایش چشمها و لبها باید خیلى طبیعى باشد.

پوست برنزه، موهاى  فر ، حالت دار و بلند دقیقاً مناسب این استایل است. همچنین  موهاى صاف و لخت  با این سبک بسیار همخوانى دارد.

 مدل موى بافته که  خیلى مرتب نباشد (چون این سبک کمى شلخته است ) و استفاده از سر بند هاى مختلف مانند دریم کچر (Dreamcatcher) و مهره دار در این  استایل باب میباشد. 

اگر به رنگ لاکهاى متنوع و خاص علاقه دارید در استفاده آنها کاملاً آزاد هستید ، ولى به یاد داشته باشید، اصل این سبک بر سادگى و طبیعى بودن میباشد ، پس ناخنهاى بلند اصلاً مناسب این سبک نیست و همچنین ناخنهاى ساده و با رنگهاى ملایم  بسیار مناسب مى باشد.

براى کامل شدن این استایل از کیف ، کمر بند ، اکسسورى و کلاه استفاده کنید.   کیف مدل کیسه اى ، صندلهاى بندار روباز و   همچنین کیف و کفش ها ى صنایع دستى از جمله مدلهاى به کار برده در این سبک میباشند. کیف و کفش هاى ریشدار ، منگوله دار ، گلدوزى  و منجوق کارى شده شامل این سبک میشوند.