× کسب و کارتکنولوژی و فناوریمد و زیباییگردشگریهنر و آثار هنرىساعت و جواهرات مزایده ها و حراجى هااقتصاد حساب کاربری
۱۳۹۹,۰۱,۲۵
678

در وهله ی اول باید بدانیم که برند چیست و به برند سازی چه جریانی دارد. باید بدانیم که برندمارکتینگ چیست و آیا با برند سازی متفاوت است.

برند و برند سازی در کسب کار یکی از ارکان اولیه ی شکل گیری کسب و کار است . اینکه ما تنها یک اسمی را انتخاب کنیم آیا برند سازی کردیم ؟ اینکه برند های معروفی را در ذهن داریم آیا به صورت اتفاقی بوده است یا نه ، برندها برای سر زبان افتادن ها تلاش کرده اند.

در ادامه با تک نشر باشید تا به تمامی سوالات در مورد برند سازی و برند مارکتینگ پاسخ دهیم.

 

 

برند چیست؟

برند یا brand یا نام تجاری چیست ؟ آیا هر نام تجاری را میتوانیم برند بنامیم و با انتخاب کردن یک نام تجاری برای کسب و کار خود بگوییم برند داریم و برند سازی کردیم.

خیر ، چیزی که در عوام مردم به باور نشسته این است که برند یعنی یک نام تجاری و تمام ، اما به یک نام تجاری زمانی میتوانیم برند بگوییم که آن نام تجاری مراحل برند شدن را گذرانده باشد و رسالت خود که معرفی تمام قدِ محصول است را به خوبی بتواند پیاده سازی کند و در ذهن مشتری ها و مردم به راحتی نوشته شود.

پیشینه ی برند را میتوان از دهه ی 18 میلادی بیان کرد ، زمانی که گاوداران آمریکایی برای شناسایی دام های خود نام خود یا نام دامداری خودشان را بر روی پوست حیوانات هک میکردند و کم کم به وام گیری از آنها کارخانه جات آمریکایی هم برای مشخص کردن محصولات خود از دیگر محصولات مشابه در بازار از نوشتن نام های تجاری بر روی محصولاتشان استفاده کردند. این عمل در آن زمان دقیقا مشابه برند سازی امروزی ما بوده است زیرا در همان بازار کوچک چسباندن یک نام تجاری بر روی کالا کافی بود تا محصولی از محصولی دیگر متمایز شود و در ذهن ها باقی بماند.

اما امروزه با وجود بازار پر رنگ و پر زرق و برق مفهوم برند سازی متفاوت تر شده و با یک چسباندن لیبل روی کالا نمیتوانیم بگوییم ما صاحب برند هستیم یا برند سازی کردیم ، البته که همین چسباندن برند و داشتن نام تجاری مناسب هم خودش در مراحل برندسازی نقش دارد ، اما کافی نیست.

شما باید برندتان را خودتان باور کنید ، از نام محصول ، طراحی نشان تجاری محصول (لوگو) ، کیفیت محصول تا بسته بندی محصول و حتی نحوه ی توریع محصول، وقتی به این باور برسید که نهایت تلاش را در بالا بردن کیفیت های لازم به کار برده اید ، مشتریان شما هم به باور کردن برند شما خواهند رسید.

 

 

برندینگ چیست؟

اما برندینگ چیست ؟ در یک جمله ی ساده برندینگ را به مجموعه روش‌هایی میگویند که صاحب برند برای معرفی برند خود به دیگران به‌کارگیری میکند تا علاوه بر معرفی ، آن برند در ذهن مشتریان خود باقی بماند.

شما در ابتدای شروع برندینگ خود اولین کاری که میکنید نام تجاری مناسب با کسب و کار خود انتخاب میکنید، نامی که درخور شما و فعالیت شما باشد.

به نام های برند های معروف فکر کنید ، پشت و عقبه ی نام های تجاری حتما ایده ایی نهفته است. حال آن نام ممکن است شامل فعالیت های آن مجموعه باشد ، مانند برند "دامداران" که از دو کلمه ی دام + داران استفاده کرده است ، که این اسم را هر زمان شما بشنوید یاد دامپروری و محصولات دامی بیافتید، یا اینکه ممکن است دلیلی دیگر مثل برند "تبرک" داشته باشد ، برند مشهور در صنایع غذایی ایران که به دلیل راه اندازی در مشهد مقدس و متبرک بودن این خطه برای ایرانیان با این برند شروع به فعالیت برند سازی کرد تا هم برندش نماد محل فعالیتش باشد و هم نماد با برکت بودن برای سفره های ایرانی.

 

 

به هر حال شما هم برای معرفی کسب و کار خود در اول راه باید صاحب نامی درخور و شایسته شوید. ما نباید انتخاب نام را دست کم بگیریم و حتما باید برای انتخاب نام تجاریان دلیل قانع کننده داشته باشیم تا در ذهن مردم جایی برای برند ما باز شود.

در مرحله ی بعدی شما باید برای معرفی برند خود تلاش هایی کنید. معرفی برند را به هر روشی ما تبلیغات مینامیم . تبلیغات بسته به نوع بودجه ی ما میتواند از پخش کردن تراکت های ساده شروع شود تا آگهی کردن در شبکه های تلوزیونی. به دلیل گستردگی امر تبلیغات کم کم کمپین های تبلیغاتی شکل گرفته اند که با توجه به بودجه ی شما کار را برای صاحبان کسب و کار ساده تر کنند ، خیلی از شرکت های معتبر در جهان به این کمپین ها اعتماد کرده اند و این امر مهم را به کمپین های تبلیغاتی واگذار کردند.

 

 

داشتن سایت ، کارت ویزیت و ملزومات اداری مانند مهر، سربرگ و پاکت همگی جزو موارد برند سازی هستند که به برند شما هویت و اعتبار می بخشند. درست است که تبلیغات اثرگذار یکی از بهترین موارد برای برند سازی می باشد ولی روش های ارتباط گیری با مشتریان در رفت و آمد های اداری در برند سازی و اعتبار بخشیدن به برند شما بسیار موثر است ، پس برای برندتان همیشه داشتن ملزومات اداری آبرومند را در نظر بگیرید .

علاوه بر رعایت کردن موارد بالا ، کیفیت محصولات را به هیچ عنوان فراموش نکنید . محصولات با کیفیت همیشه به مشتری ها اعتماد میدهند و باعث میشوند مشتری علاوه بر استفاده ی مجددا از محصولات شما ، برند شما را به صورت گفتاری در بین دوستان و آشنایان معرفی کند.

 

 

محصولات بی کیفیت هرچقدر هم هزینه برای تبلیغات خود کنند بالاخره بعد از گذشت مدتی به علت بی کیفیت بودن ، دستشان برای مشتریان رو خواهد شد و از دور رقابت به راحتی حذف می شوند.

موارد دیگری هم هست که در برندینگ به شما کمک میکند مانند ارائه خدمات که باعث می شود مشتری در خودش احساس اعتماد به شما کند و همیشه به علت خدمات مناسب شما را انتخاب کند ، مثلا خدمات مناسب توزیع محصول ، خدمات پرداختی مناسب و یا خدمات پس از فروش و گارانتی که خیال مشتریان را به سادگی راحت می کند و با اطمینان همیشه محصول شما را انتخاب خواهند کرد ، چرا که هیچ کس خدمات مناسب را از دست نمی دهد.

 

 

تمامی موارد بالا جزوی از برند سازی یا برندینگ هستند که شما با رعایت این موراد می توانید در بازه ی زمانی مورد نظر خودتان به جایگاه مناسبی در بین رقبا دست پیدا کنید.

اگر شما هم صاحب کسب و کار هستید هر هفته به تک نشر سر بزنید. 

برچسب ها : برند , برندینگ , کسب و کار , برندسازی , نام تجاری

دیدگاه ها :
نوشتن مطلب